Rolnicy protestują przeciwko niekontrolowanemu eksportowi zbóż z Ukrainy
Dziś na terenie portu w Świnoujściu odbył się protest rolników z zachodniopomorskiej Solidarności. Ponad stu gospodarzy zebrało się wokół Latarni Morskiej, by zaapelować o pilne wstrzymanie niekontrolowanego eksportu zbóż do Polski z Ukrainy. Postulowali także o uruchomienie agroterminalu w świnoujskim porcie przez Krajową Grupę Spożywczą.
– Niestety, ukraińskie zboże rozlało się po Polsce. Musi być większa kontrola nad importem. Wszyscy na zbożu zarabiają, tylko nie my – mówił Edward Kosmal, wiceprzewodniczący rolniczej Solidarności.
Rolnicy apelowali także o ochronę gospodarstw rodzinnych i o utrzymanie opłacalności produkcji rolniczej.
Kiedy rząd zrealizuje postulaty rolniczej Solidarności?
Zwrócili się również do premiera Mateusza Morawieckiego o podanie terminu realizacji postulatów, które uzgodnił podczas rozmów z rolniczą Solidarnością. Przypomnijmy, że po tym spotkaniu rząd zobowiązał się do podjęcia działań, które zakończą derogację na transport zboża z Ukrainy na terytorium Unii Europejskiej. Ma być także wprowadzona deklaracja przewozowa dla zbóż z określeniem końcowego odbiorcy transportu.
Ponadto rząd obiecał wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększenie dotacji do paliwa rolniczego (ponad akcyzę) w kwocie do 2,50 zł/1 litr jako rekompensatę za wzrost cen. Natomiast w kwestii cen nawozów wicepremier Kowalczyk zapewnił, że trwają prace nad systemem wsparcia, który wpłynąłby na obniżenie kosztów produkcji nawozów. Uruchomiony ma być także Fundusz Gwarancji Rolnych.
Protest w Słupsku. Rolnicy pikietowali pod biurem poselskim Piotra Müllera
Protest Solidarności RI miał miejsce także w Słupsku pod urzędem miasta i pod biurem poselskim Piotra Müllera. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rolników, którzy domagali się blokady niekontrolowanego importu zboża z Ukrainy.
17 stycznia protesty rolników w całej Polsce
Podobne protesty w związku z importem zbóż z Ukrainy odbywają się dziś w całej Polsce. W Osieku w woj. kujawsko-pomorskim rolnicy na dobę zablokowali Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego firmy Agrolok. Z kolei w Chełmie aż do czwartku będą blokować drogi. Natomiast w Opolu pod Urzędem Wojewódzkim odbyła się pikieta. Te trzy protesty zorganizowała AGROunia.
Natomiast zapowiadany na dziś przez NSZZ Solidarność ogólnopolski protest rolników został odwołany po rozmowach działaczy z premierem. Jedynie zachodniopomorski i pomorski oddział Solidarności nie zrezygnowały ze strajku.
Kamila Szałaj, fot. NSZZ Solidarność