Ognisko grypy ptaków pod Myśliborzem
W poniedziałek 18 stycznia 2021 roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wystąpienie dwóch nowych ognisk grypy ptaków w Polsce.
6. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce w tym roku zostało wyznaczone w gospodarstwie we wsi Czerników pod Myśliborzem (woj. zachodniopomorskie)m gdzie było utrzymywanych ponad 13,5 tys. indyków rzeźnych w wieku 22 i 19 tygodni.
Jest to pierwsze ognisko HPAI w woj. zachodniopomorskim. Natomiast 10 stycznia wirus został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym 15 600 indyków we wsi Staw pod Gorzowem.
Już trzecie ognisko ptasiej grypy w woj. kujawsko-pomorskim
Z kolei 7. ognisko grypy ptaków zostało potwierdzone w gospodarstwie położonym we wsi Dulsk pod Inowrocławiem w woj. kujawsko-pomorskim. Tu w kurnikach było utrzymywanych ponad 34 tys. kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni.
To już drugie ognisko ptasiej grypy pod Inowrocławiem i trzecie w woj. kujawsko-pomorskim.
13 stycznia potwierdzono ognisko we wsi Kaczkowo, w gminie Gniewkowo w powiecie inowrocławskim, gdzie hodowano niemal 31 tys. indyków. Było to 5. ognisko HPAI w Polsce.
Z kolei 7 stycznia służby weterynaryjne potwierdziły 2. w tym roku ognisko grypy ptaków w Polsce i jednocześnie pierwsze w kujawsko-pomorskim. Zostało ono stwierdzone w gospodarstwie zlokalizowany w miejscowości Linowo pod Grudziądzem, gdzie hodowano ponad 11 tys. indyków.
Cały czas działa sztab kryzysowy przy wojewodzie
– Cały czas pracuje sztab kryzysowy. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Służby weterynaryjne prowadzą konieczne działania. Niebawem wydam rozporządzenie, w którym określone zostaną strefy: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą – mówił w poniedziałek Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania wirusa grypy ptaków, strefa zapowietrzenia będzie obejmować obszar w promieniu 3 km od wystąpienia ogniska.
W promieniu 10 km zostanie ustanowiony obszar zagrożony ptasią grypą.
Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim.
Rolnicy utrzymujący drób, których gospodarstwa znajdą się w strefie mają także obowiązek przestrzegania wszystkich zasad bioasekuracji.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay