StoryEditorWiadomości rolnicze

Restrukturyzację małych gospodarstw na nowych zasadach. Co się zmieni?

19.07.2021., 20:07h
Rolnicy, którzy będą starać się o dotacje z programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” będą musieli spełnić jeszcze więcej warunków, aby otrzymać wsparcie. Czy nowe przepisy obejmą też rolników, którzy złożyli wnioski w 2021 roku?

Duże zmiany w przyznawaniu dotacji na restrukturyzację małych gospodarstw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowuje zmiany w prawie dotyczącym przyznawania dotacji rolniczych z programu „Restrukturyzacji małych gospodarstw” z PROW 2014–2020. Właśnie do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Najważniejsza dla rolników zmiana dotyczy konieczności spełnienia nowych warunków w celu utrzymania dotacji. Gospodarz zanim otrzyma wsparcie będzie musiał dostarczyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) „dokumenty potwierdzające, że operacja będzie realizowana w zgodzie z przepisami o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko”.

W praktyce oznacza to, że już po otrzymaniu decyzji o przyznaniu dotacji, ale jeszcze przed otrzymaniem pierwszej transzy dotacji rolnik będzie musiał uzyskać i złożyć dokumenty potwierdzające przeprowadzenie oceny wpływu operacji na środowisko. Taki dokument będzie należało dołączyć do wniosku o płatność pierwszej raty.

Którzy rolnicy będą objęci już nowymi przepisami o oddziaływaniu operacji na środowisko?

Mimo, że w 2020 roku wnioski o wsparcie w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw”  były przyjmowane przez ARiMR do końca czerwca, to rolnicy którzy w tym naborze złożyli wniosek, mogą zostać objęci nowymi przepisami. Zgodnie z propozycjami zawartymi w projekcie rozporządzenia, będą oni musieli dołączyć do wniosków o wypłatę dotacji decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

– Mając na względzie termin wydania przez ARiMR decyzji w sprawie przyznania pomocy (180 dni od dnia zakończenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy) oraz termin realizacji warunków, z zastrzeżeniem dopełnienia których te decyzje zostały wydane (6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji), ocenia się, że czas na zapoznanie się z nowymi regulacjami i uzyskanie odpowiednich dokumentów będzie wystarczający – przekonują urzędnicy z resortu rolnictwa.

Jednak nowe regulacje już nie dotkną rolników, którym już przyznano wsparcie we wcześniejszych naborach, a jeszcze nie złożyli wnioski o płatność pierwszej raty.

Skąd taka zmiana przepisów o Restrukturyzacji małych gospodarstw?

Jest to dość zaskakujący ruch dla rolników, bo jeszcze niedawno przedstawiciele władzy obiecywali, że jeśli będą zmieniać się przepisy dot. dotacji z PROW, to tylko po to, aby je uprościć i ułatwić rolnikom uzyskiwanie wsparcia.

Jednak ministerstwo rolnictwa tłumaczy, że zmiana ta wynika z uwag jakie zgłosiły unijne organy certyfikujące PROW. Ich zdaniem Polska powinna uzupełnić procedury ubiegania się przez rolników o dotacje o obowiązek weryfikacji poprawności przeprowadzonego procesu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i zapewnienie, że wyłącznie operacje zgodne z zasadami środowiska uzyskają pomoc.

Do 60 tys. złotych dotacji na restrukturyzację małych gospodarstw?

W ostatnim naborze wniosków o wsparcie na realizację operacji typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” rolnicy mogli uzyskać do 60 tys. złotych wsparcia (płatne w dwóch ratach).  O dotacje mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha gruntów ornych i którego wielkość ekonomiczna nie przekracza 13 tys. euro.

Cały budżet w ramach PROW 2014-2020 przeznaczony na „Restrukturyzacja małych gospodarstw” wynosi 713,7 mln euro, z czego 454,1 mln euro to środki z UE, a kolejne 259,5 mln euro to środki krajowe.

Paweł Mikos, wk
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. styczeń 2025 11:06