StoryEditorCzyste powietrze

Rolnicy czują się dyskryminowani ze względu na zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa

14.09.2021., 14:09h
– Przeczytałem w „Tygodniku”, iż wymiana pieca na nowy z programu „Czyste powietrze” możliwa będzie tylko do końca tego roku. Nie zwlekając, zabrałem się za załatwianie formalności. Okazało się, że muszę z tym jednak poczekać, ponieważ obecnie gmina nie może wydać mi zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa. Poczułem się dyskryminowany – relacjonuje nasz Czytelnik.

Dlaczego gmina nie może wydać zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa?

Niestety, jak się okazuje, każdego roku w okresie od 1 sierpnia do dnia publikacji obwieszczenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, tj. nie później niż do 23 września, gmina nie ma możliwości ustalenia wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego. Tym samym nie może wydać zaświadczenia o dochodach osobie fizycznej, jeżeli członek jej gospodarstwa domowego uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego.

Jeśli nasz Czytelnik chciał skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania z programu „Czyste powietrze”, musiał przedstawić aktualne zaświadczenie z urzędu gminy o dochodach w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego. Zaświadczenie jest ważne przez trzy miesiące od daty wystawienia. Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na potrzeby wydania zaświadczenia o dochodach w celu złożenia go z wnioskiem o podwyższony poziom dofinansowania z programu „Czyste powietrze” ustalana jest na podstawie różnych dochodów, o czym decyduje data złożenia wniosku i wystąpienia o wydanie zaświadczenia o dochodach. Jeśli dzieje się to od 1 stycznia do 31 lipca danego roku, pod uwagę brane są dochody osiągnięte w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym składa się wniosek, czyli za dwa lata wstecz. Jeśli natomiast od 1 sierpnia do 31 grudnia – dochody osiągnięte w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, czyli za ubiegły rok.

Rolnik może prosić o zaświadczenie w innym terminie

Jak wyjaśniło biuro prasowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wnioskodawca ma dużą elastyczność w wyborze terminu złożenia wniosku o dofinansowanie. W związku z powyższym, przerwa w wydawaniu zaświadczeń przez gminy, w sytuacji gdy pod uwagę należy brać dochód z gospodarstwa rolnego, nie powinna być uciążliwa. NFOŚiGW zwraca uwagę, iż nabór wniosków o dofinansowanie w ramach „Czystego powietrza” prowadzony jest w sposób ciągły, tzn. przez wszystkie miesiące w roku, bez przerw, aż do zakończenia jego trwania, tj. do 2027 roku włącznie. Ponadto rozpoczęcie przedsięwzięcia, tj. poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego przez wnioskodawcę, może nastąpić nawet sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Nasz Czytelnik nie ma więc innego wyjścia, jak poczekać do 23 września. Aczkolwiek trudno dziwić się jego oburzeniu, ponieważ w przypadku osób osiągających inne dochody niż z rolnictwa taka sytuacja nie występuje.

– A co, gdy ze względu na tę przerwę nie wystarczy dla mnie pieniędzy i nie otrzymam dotacji? – martwi się nasz Czytelnik.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. grudzień 2024 04:24