StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy muszą zapisywać się na węgiel z kopalni w Bogdance. „To chora sytuacja” [WIDEO]

31.08.2022., 13:08h
O tym, że z węglem będą problemy ostrzegali na łamach „TPR” rolnicy prowadzący uprawy szklarniowe. Nie minęło kilka miesięcy a przed kopalnią Lubelski Węgiel Bogdanka zaczęły się ustawiać kilometrowe kolejki. Czy wprowadzone zapisy rozwiążą problem? 

Tydzień w kolejce po węgiel z lubelskiej Bogdanki

Bogdanka koło Łęcznej to jedyna kopalnia węgla kamiennego w woj. lubelskim. Wydobywa węgiel przeznaczony głównie dla dużych odbiorców, m.in. energetyki. Jednak narastające problemy z dostępnością tego paliwa w Polsce sprawiły, że przed bramami kopalni zaczęli się ustawiać klienci indywidualni.

Tu mogą kupić węgiel taniej niż w składzie, a przede wszystkim w ogóle mogą go kupić, bo w składach są z tym potężne problemy. Jednak coś za coś. W ub. tygodniu trzeba było odstać w kolejce nawet tydzień!

Zapisy na węgiel mają rozładować kolejkę przed kopalnią

W poniedziałek do kopalni przyjechał Jarosław Winniczuk. Jest rolnikiem, potrzebuje na zimę 3t węgla. Ponieważ zmieniły się zasady, nie musiał ustawić się w długiej kolejce. Zarejestrował się w uruchomionym przez kopalnię punkcie i ma w domu czekać na SMS z informacją, kiedy będzie mógł przyjechać po węgiel.

- W Polsce mamy węgla pod dostatkiem, a stoimy w kolejkach. To chora sytuacja – komentuje Jarosław Winniczuk. Przyjechał do kopalni wraz z innymi rolnikami, którzy próbują zapewnić sobie opał na zimę.

Łucja i Lucjan Podleśni mieszkają w pobliżu kopalni. Próbowali stać w kolejce. Okazało się to ponad ich siły. W poniedziałek wrócili, żeby skorzystać z możliwości zapisania się. – Można to było od początku inaczej rozwiązać – mówi Łucja Podleśna. – Ludzie bardzo długo czekali. My też próbowaliśmy, ale nie daliśmy rady.

Trzy tony węgla na gospodarstwo domowe. Jakie ceny w Bogdance?

Zgodnie z obowiązującym od 25 sierpnia do odwołania cennikiem dla detalicznych odbiorców węgla, cena brutto tony orzecha z akcyzą wynosi w Bogdance 1640,39 zł (1600 bez akcyzy).

Za tonę groszku trzeba zapłacić odpowiednio 1338,04 zł (1297,65).

Zobacz materiał Wideo i reakcję ludzi, których spotkaliśmy przed kopalnią w Bogdance.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 04:39