StoryEditorZiemia

Rolnicy nie kupią państwowej ziemi rolnej. Zakaz sprzedaży ziemi wydłużony

09.03.2021., 20:03h
Wkrótce miał przestać obowiązywać zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej. Teraz okazało się, że rząd chce zakaz sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wydłużyć na kolejne lata. Do kiedy rolnicy nie kupią ziemi z KOWR?

Zakaz sprzedaży państwowej ziemi rolnej przedłużony

We wtorek 9 marca 2021 roku rząd na swoim posiedzeniu przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Nowe prawo ma dotyczyć możliwości przedłużenia na kolejne lata obostrzeń w sprzedaży ziemi rolnej od państwa zarządzanych przez KOWR.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 roku rząd niemal całkowicie wstrzymał sprzedaż ziemi. Władza tłumaczyła wprowadzenie tego prawa koniecznością powstrzymania wzrostu cen ziemi rolnej. Z tego też powodu, od 5 lat rolnicy mogą gospodarować na ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jedynie na zasadzie dzierżawy ziemi.

Przedstawiciele rząd w uzasadnieniu projektu ustawy podtrzymują, że dzięki tej decyzji udało się przeciwdziałać spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.

 

Przeczytaj także:

Ziemia rolna najszybciej drożeje na Podlasiu. Ile za ha w każdym województwie?

Zakaz sprzedaży ziemi rolnej przez KOWR przedłużony na kolejne 5 lat?

Optymalnym rozwiązaniem w tym zakresie jest przedłużenie okresu wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu o kolejne 5 lat. Tak ustalony okres pozwoli na stabilizację cen sprzedaży ww. gruntów, gwarantując jednocześnie, że w dłuższej perspektywie czasowej nie dojdzie do ponownych gwałtownych wzrostów – można przeczytać w projekcie ustawy. 

Co to oznacza w praktyce dla rolników? 

Przede wszystkim, że w normalnym trybie nie będą w stanie kupić działki rolnej nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa co najmniej do 30 kwietnia 2026 roku.

Przy okazji rząd chce doprecyzować, aby we wniosku o zgodę ministra rolnictwa na sprzedaż nieruchomości rolnej z ZWRSP Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa miał obowiązek wskazać jakie dokładniej względy społeczno-gospodarcze uzasadniają sprzedaż danej działki.

Z zakazu sprzedaży jednak będą zwolnione nieruchomości przeznaczonych na cele, które nie są rolnicze, czyli tzw. nieruchomości inwestycyjnych.   

 

Ponad 1,3 mln ha ziemi rolnej należy do Skarbu Państwa

Z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa znajduje się ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1,0 mln ha. Są to dane na koniec sierpnia 2020 roku.

Żeby propozycja rządy dot. zakazu sprzedaży państwowej ziemi rolnej stała się prawem, musi zostać przyjęta przez parlament oraz podpisana przez prezydenta.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 06:44