StoryEditorProtest rolników

Rolnicy pod Śremem blokują ciężarówki z Niemiec ze świniami

03.12.2020., 10:12h
W Wielkopolsce rolnicy związani z AgroUnią zablokowali ciężarówki z Niemiec, które przewoziły świnie do jednej z ubojni. Rolnicy wskazują, że świnie nie mają świadectw zdrowia i nie wiadomo skąd pochodzą tuczniki. Tak wygląda walka o suwerenne państwo żywnościowe? – pytają się rolnicy.

Rolnicy blokują wjazd TIR-ów z Niemiec ze świniami do ubojni w Krzywiniu

W czwartek 3 grudnia 2020 roku tuż przed godz. 3.00 na granicy polsko-niemieckiej rolnicy z AgroUnii chcieli uniemożliwić wjazd transportu ze świniami do Polski. Jednak kierowca ciężarówki zdołał wjechać na polską stronę. Rolnicy nie dali za wygraną i postanowili jechać za dwoma TIR-ami do miejsca docelowego. Okazało się, że transport świń dotarł do jednej z ubojni między Śremem a Kościanem. Tu już gospodarzom udało się skutecznie zablokować wjazd ciężarówek na teren zakładu mięsnego.

Na miejsce przybyła policja, a rolnicy wezwali także służby, które mają przeprowadzić kontrole transportu.

 

Poważne zarzuty rolników wobec organizatora transportu świń

Dlaczego rolnicy nie chcą wpuścić ciężarówki z Niemiec z tucznikami na teren ubojni w Krzywiniu?
AgroUnia zarzuca organizatorowi transportu:

  • świnie nie posiadają świadectwa zdrowia;
  • kierowcy podobno nie miał żadnych dokumentów przewozowych;
  • okazuje się, że nikt nie wie skąd są świnie i czy są one zdrowe;
  • świnie są przewożone w skandalicznych warunkach, nawet bez wody.

– Później zrobią z nich „polską kiełbasę”. To jest nie do pomyślenia! Największe rozgoryczenie budzi jednak fakt że, nam rolnikom wmawia się iż zakłady nie mają gdzie sprzedać mięsa ponieważ gastronomia stoi a tutaj mamy sedno problemu – wskazują rolnicy.

 

Tania wieprzowina z Niemiec zalewa polski rynek

Gospodarze wskazują także, że polscy rolnicy zajmujący się hodowlą trzody chlewnej mają obecnie duży problem ze sprzedażą świń, bo ubojnie tłumaczą, że nie ma zbytu na mięso i wędliny. Jednak, zdaniem rolników, problemem jest to, że nasz rynek jest obecnie zalewany tanią wieprzowiną z Niemiec, które ze względu na wystąpienie tam ASF nie może być sprzedawana w Chinach.

– Gdzie w tej sytuacji są służby, aby pomóc rolnikom? Gdzie jest ta walka o suwerenne państwo żywnościowe? – pytają się retorycznie rolnicy.

 

Oświadczenie Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie transportu świń do ubojni pod Śremem

Poniżej publikujemy w całości komunikat Głównego Lekarza Wterynarii w tej sprawie:
"W dniu 2 grudnia w godzinach wieczornych, w wyniku interwencji poselskiej, członkowie Agrounii oczekiwali na przejściu granicznym w Świecku na samochody przewożące świnie z Niemiec do Polski do zakładu uboju, z zamiarem ich zablokowania i sprawdzenia warunków przewożenia zwierząt.
W gotowości razem z funkcjonariuszami policji oczekiwał również Powiatowy Lekarz Weterynarii w Słubicach, celem ewentualnej interwencji w zakresie dobrostanu zwierząt. Nie zatrzymano jednak przewożących świnie samochodów, przekraczających granicę. Natomiast członkowie Agrounii pojechali za samochodami ze zwierzętami pod zakład uboju zwierząt. 
Główny Lekarz Weterynarii informuje, że w dniu 3 grudnia 2020 roku została przeprowadzona kontrola dwóch środków transportu przewożących świnie rzeźne pochodzące z terenu Republiki Federalnej Niemiec. Świnie wchodzące w skład przedmiotowych przesyłek były transportowane do polskiej rzeźni.
Kontrola została przeprowadzona wraz z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
Obie skontrolowane przesyłki trzody chlewnej były zaopatrzone w wewnątrzunijne świadectwa zdrowia. Ponadto potwierdzono, że zwierzęta pochodzą z gospodarstw nieobjętych zakazami ani ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych świń.
Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dokumentacji transportowej (świadectwo zdrowia, dziennik podróży, zezwolenie dla przewoźnika, świadectwa zatwierdzenia dla środków transportu). Nie stwierdzono zwierząt nienadających się do transportu, ani innych nieprawidłowości w transporcie zwierząt. Zwierzęta były przewożone w warunkach odpowiednich dla gatunku, miały możliwość swobodnego poruszania się oraz zapewniony komfort termiczny.
Reasumując, Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, iż nie ma podstaw do odmowy przyjęcia przesyłki świń do rzeźni".

Paweł Mikos

Fot. AgroUnia/Facebook

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 06:07