StoryEditorDopłaty

Rolniku nie wypalaj traw! Za to grozi utrata dopłat i nie tylko

17.03.2020., 16:03h
Przypominamy rolnikom, iż podobnie, jak w poprzednich latach, wszystkich obowiązuje zakaz wypalania traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Za jego złamanie grożą: areszt, nagana, grzywna, więzienie bądź utrata dopłat. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

Wypalanie traw obniża wartość plonów

Naukowcy alarmują, iż wypalanie traw nie tylko w znacznym stopniu obniża wartość plonów ale także jest zabójczedla przyrody i niebezpieczne dla człowieka

Wbrew powszechnym opiniom, nieprowadzi ono do użyźnienia gleby. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000°C., co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. 

Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.

 

5 tys. złotych grzywny i do 10 lat więzienia za wypalanie traw

Zakaz wypalania traw określony został w ustawach o ochronie przyrody oraz o lasach. Za tego rodzaju wykroczenie Kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. złotych. 

Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów, wtedy jego sprawca podlega Kodeksowi karnego. Kodeks karny przewiduje za takie wykroczenie karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

 

Za wypalanie traw rolnik może stracić część dopłat bezpośrednich

Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności o minimum 5%.

W sytuacji, gdy rolnikowi udowodni się, że wypalał trawy na którymkolwiek z posiadanych przez niego gruntów o tyle mogą być pomniejszonewszystkie jego płatności bezpośrednie.  Chodzi tutaj nie tylko ojednolitą płatność obszarowa ale także płatność:za zazielenienie, dla młodych rolników, dodatkową, dobrowolną związaną z produkcją. 

Z PROW natomiast rolnik może mieć obcięte: 

  • płatności rolnośrodowiskowe, 
  • płatność ekologiczną, 
  • płatność ONW, 
  • pomoc na zalesianie gruntów rolnych. 

W sytuacji, gdy rolnik świadomie wypala grunty rolne wówczas kara jest jeszcze bardziej dotkliwa. Całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona wtedy nawet o 25%. 
Natomiast wprzypadkachstwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw czy torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

dr Magdalena Szymańska
Fot. OSP Szamocin

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 14:13