StoryEditorPolska

Sztuczna inteligencja wkracza do polskich szkół rolniczych

29.04.2022., 12:04h
Dla większości uczniów i nauczycieli, ale i zwykłych ludzi, sztuczna inteligencja stanowi jedną wielką zagadkę i nieznane. Jednak to może się wkrótce zmienić, a Polska być może zostać pionierem wykorzystania AI w rolnictwie i szkolnictwie.

27 kwietnia 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz wiceprezes Data Center & AI Group w Intelu Bartosz Ciepluch podpisali porozumienie o współpracy, którego celem jest propagowanie edukacji w obszarze sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence, AI) w sektorze rolnym.

W ramach programu kompetencje cyfrowe będą rozwijać uczniowie i nauczyciel, którzy będą brali udział w wysokiej jakości szkoleniach dotyczących zastosowania sztucznej inteligencji w rolnictwie. W 2022 roku w planach jest edukacja ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów.

Program ma szansę odczarować zagadnienie sztucznej inteligencji jako nauki czarnej magii.

Sztuczna inteligencja w służbie rolnictwu

Działania te są kontynuacją rozpoczętego w 2021 roku programu AI for Future Workforce przeznaczonego dla resortowych szkół rolniczych nadzorowanego przez ministerstwo rolnictwa. Zagadnienia AI dostosowane do specyfiki zagadnień rolniczych mają być podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie.

Minister rolnictwa podkreśla, że Program AI for Future Workforce będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych. Często nauka przebiega tu nieszablonowo i awangardowo, ponieważ uczniowie widzą już dziś potrzeby zmian i szukają sposobów ich wprowadzania.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Polska pionierem sztucznej inteligencji w edukacji?

Przygotowaniem modelowej szkolnej pracowni przeznaczonej do wdrażania sztucznej inteligencji w szkołach rolniczych będzie zajmował się Intel, który w ten sposób docenia wysoką pozycję polski jako dostawcy produktów rolnych w Unii Europejskiej.

AI for Future Workforce to sprawdzone podejście, z elastycznymi modelami użytkowania i dostosowaniem treści do programów nauczania dla uczniów i nauczycieli – podkreślił wiceprezes Data Center & AI Group Intel Bartosz Ciepluch.

 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Źródło: MRiRW

Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 22:53