StoryEditorDopłaty

Trzeba zwiększyć dopłaty do kredytów preferencyjnych dla rolników

23.09.2019., 11:09h
Rolnicy informują o wyczerpaniu się pieniędzy na dopłaty do kredytów preferencyjnych. Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza apeluje do ministra rolnictwa o zwiększenie środków na dopłaty do kredytów klęskowych, zwłaszcza ze względu na suszę.

Wielkopolska Izba Rolnicza informuje, że rolnicy coraz częściej zgłaszają im sytuację, że odchodzą z banku z niczym, gdyż mają się wyczerpywać środki na dopłaty do preferencyjnych kredytów klęskowych.

ARiMR musi jak najszybciej dostać nowe środki na dopłaty do kredytów klęskowych

Z tego powodu Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosował list do ministra rolnictwa, w którym zaapelował o zabezpieczenie środków na dopłaty do preferencyjnych kredytów klęskowych. W piśmie szef WIR powołuje się na informacje, według których  wiele banków wyczerpało już przysługujące im limity na udzielanie kredytów preferencyjnych z dopłatą z ARiMR. 

Piotr Walkowski przekonuje, że trzeba jak najszybciej przyjąć ustawę pozwalającą na zwiększenie środków będących w dyspozycji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na sprawne i maksymalne obsłużenie akcji kredytowej. 

– Ostatnie posiedzenie sejmu tej kadencji odbędzie się 15 i 16 października 2019 roku i będzie to jedyna szansa na podjęcie odpowiednich decyzji. Obawiam się, że zanim sejm nowej kadencji zdąży się zebrać i ukonstytuować minie wiele tygodni i rolnicy nie będą mogli skorzystać z preferencyjnego finansowania w celu przygotowania produkcji na kolejny rok – argumentuje prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

 

Susza i niskie ceny skupu zbóż to większe zagrożenie, że gospodarstwa będą bankrutować

Piotr Walkowski zwraca uwagę, że na negatywne skutki suszy w 2019 roku nałożyły się także niskie ceny skupu zbóż i rzepaku oraz spadające ceny skupu wołowiny. Jest to poważne zagrożenie dla stabilności gospodarstw rolnych i może doprowadzić do bankructw wielu gospodarstw.

–Płynność gospodarstw rolnych będących płatnikami VAT po dniu 1 listopada będzie dodatkowo zagrożona poprzez wprowadzenie nowych przepisów w zakresie stosowania podzielonej płatności. Podatek VAT, który do tej pory wpływał na konto razem z zapłatą za fakturę, będzie teraz wpływał na osobne konto o ograniczonej dla właściciela dyspozycyjności – dodaje szef WIR.

 

Na jakich zasadach dopłaci ARiMR?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłaca do kredytów klęskowych, ale na określonych warunkach. Dla tych rolników, którzy mają ubezpieczoną o najmniej połowę powierzchni użytków rolnych, rolnik będzie mógł otrzymać kredyt klęskowy na 0,5% a resztę odsetek zapłaci ARiMR.

Rolnicy, którzy nie mieli ubezpieczonych upraw, ARiMR dopłaci tylko do części odsetek i oprocentowanie będzie wynosić od 2,86 do 2,085% w zależności od banku. 

 

Gdzie można ubiegać się o kredyty klęskowe?

O kredyty klęskowe i na inwestycje rolnicy mogą ubiegać się w: 

  • Banku Polskiej Spółdzielczości i SGB-Banku oraz w zrzeszonych w nich bankach spółdzielczych, 
  • banku BNP Paribas, 
  • Krakowskim Banku Spółdzielczym, 
  • Banku PEKAO, 
  • Santander Bank Polska (dawniej BZ WBK).  

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 03:30