StoryEditorDotacje

Tysiące uwag rolników do Planu Strategicznego WPR i dotacji rolniczych po 2023

19.02.2021., 19:02h
Ministerstwo rolnictwa podało, że w ramach konsultacji Planu Strategicznego i realizowania Wspólnej Polityki Rolnej 2023–2027 otrzymało 3,5 tys. wniosków. Najwięcej dotyczyło dotacji dla młodych rolników oraz ekoschematów. Jakie postulaty mają rolnicy?

Zakończenie konsultacji krajowego Planu Strategicznego WPR

Resort rolnictwa zakończył pierwszy etap konsultacji krajowego Planu Strategicznego, według którego będzie realizowana WPR w latach 2023–2027. Jak powiedział na konferencji prasowej 18 lutego 2021 roku Grzegorz Puda, minister rolnictwa, do resortu rolnictwa wpłynęło łącznie 3,5 tys. wniosków, postulatów od bardzo różnych podmiotów.

Z kolei jak wskazywała Joanna Gierulska, dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej, 30% uwag pochodziło od osób fizycznych, czyli rolników.

 

Rolnicy mieli najwięcej uwag na temat ekoschematów i dotacji dla młodych rolników

Najwięcej uwag rolników dotyczyło wsparcia dla młodych rolników. Dużo emocji wzbudzają też rozwiązania związane z ochroną środowiska i klimatu, w tym ekoschematy.

Wszystkie uwagi będą poddane analizie pod kątem możliwości ich uwzględnienia w dalszych pracach.

 

Plan Strategiczny dla Polski jeszcze będzie akceptowany przez KE

Równolegle do tych prac prowadzone będą konsultacje oddziaływania na środowisko oraz prace nad planem finansowym. Efekty analiz zostaną przedstawione w drugiej wersji projektu. Będzie on więc już zawierał propozycje finansowe dla poszczególnych działań. Ma być gotowy na przełomie kwietnia br.

Z kolei gotowy Plan Strategiczny dla Polski ma być przedstawiony Komisji Europejskiej w listopadzie br. Planuje się, że konsultacje na arenie unijnej zakończą się w maju przyszłego roku.

 

Czy będą dodatkowe dopłaty do bydła, które nie będzie podlegać ubojowi rytualnemu?

Minister Grzegorz Puda, podsumowując pierwszy etap konsultacji, nie ustosunkował się konkretnie do propozycji połączenia wsparcia z tytułu dobrostanu z gwarancją, iż bydło nie będzie poddane ubojowi rytualnemu.

– Unia Europejska wymaga od nas, aby w ramach dobrostanu koncentrować się na całym cyklu życia zwierząt, od momentu narodzin aż do śmierci. Jest to propozycja, przeanalizujemy uwagi do niej, a rozwiązania zaprezentujemy – powiedział Grzegorz Puda.

 

Aż 3 mld euro dla polskich rolników w ramach ekoschematów

Według projektu rozporządzenia unijnego co najmniej 20% płatności bezpośrednich ma być przeznaczone na ekoschematy. Jak mówiła Joanna Gierulska, w przypadku Polski będzie to ponad 3 mld euro w okresie pięcioletnim, rocznie – 625 mln euro.

Na forum unijnym trwa jednak dyskusja nad tą propozycją z Parlamentem Europejskim, który z kolei proponuje, aby na ekoschematy przeznaczyć 30% płatności. Tak naprawdę więc ta sprawa jest jeszcze otwarta. Konkretne stawki dla poszczególnych schematów muszą być wyliczone na podstawie utraconych dochodów i poniesionych kosztów, trwają prace nad ich wyliczeniem. Będą one zaprezentowane w drugiej wersji Planu Strategicznego – powiedziała Gierulska.

 

Magdalena Szymańska

Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 19:59