StoryEditorWiadomości rolnicze

Wakacje kredytowe NIE dla rolników?

18.07.2022., 13:07h
Pod koniec lipca ma wejść w życie ustawa o wakacjach kredytowych. Z możliwości zawieszenia spłat rat kredytu będą mogły skorzystać osoby, które mają kredyt hipoteczny. Ale czy to rozwiązanie dotyczy także pożyczek na zakup gruntów rolnych czy budowę budynków gospodarczych przez rolnika?

Wakacje kredytowe 2022: jakie zasady obowiązują?

Od 28 lipca 2022 roku zacznie obowiązywać nowe prawo umożliwiające zawieszenie spłacania aż czterech rat kredytu hipotecznego i to zarówno w 2022 roku, jak i w 2023 r. Regulacje wskazują, że będzie można wnioskować o wakacje kredytowe na 2 raty w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2022 r. oraz na zawieszenie kolejnych dwóch rat na czas od 1 października do 31 grudnia 2022 r. Z kolei w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. wakacje kredytowe będą oznaczały zawieszenie jednej raty miesięcznej w każdym kwartale roku.

Więcej na ten temat w artkule: Wakacje kredytowe 2022 – od kiedy, dla kogo i jakie warunki?

Czy rolnik będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych?

Zgodnie z nowymi przepisami, z zawieszenia spłacania rat kredytu może skorzystać kredytobiorca, który zaciągnął kredyty hipoteczne przed 1 lipca 2022 roku i jest to pożyczka w polskich złotych. Jednak kredyt, którego dotyczy wniosek o wakacje kredytowe, musiał zostać przeznaczony na zakup lub remont nieruchomość służącej do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy.

W praktyce oznacza to, że rolnik może skorzystać z wakacji kredytowych jedynie na postawienie lub zakup domu czy mieszkania, w którym mieszka. Jeśli wziął pożyczkę na budowę obory czy stodoły lub na dokupienie ziemi, wówczas z wakacji kredytowych nie będzie mógł skorzystać.

Kredyty rolnicze też powinny być objęte wakacjami kredytowymi

W związku z tą sytuacją Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Henryka Kowalczyka, wicepremiera i ministra rolnictwa o pilną zmianę ustawy o wakacjach kredytowych. W myśl propozycji samorządu rolniczego, z zawieszenia spłat rat kredytowych mogliby skorzystać także rolnicy, którzy w związku ze wzrostem stóp procentowych mają problemy w spłacaniu kredytów hipotecznych zaciągniętych, np. na zakup ziemi lub kredytów inwestycyjnych, np. na postawienie budynków gospodarczych.

Tarcza antyinflacyjna powinna objąć też rolników

Przy okazji wprowadzania w życie przepisów o wakacjach kredytowych został wydłużony okres obowiązywania tzw. tarczy antyinflacyjnej z 31 lipca do 31 października 2022 roku. Izby rolniczy postulują, aby rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa rolne w tak trudnych czasach także zostali objęci w pełni tarczami antyinflacyjnymi.

– Rolnicy powinni być traktowani na równo jako prowadzący działalność gospodarczą – podkreśla Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

To także może Cię zainteresować:

Żniwa 2022: Jakie są prognozy zbioru zbóż? Jaka będzie cena pszenicy?

Agrochem Puławy ma nowy cennik nawozów. Duży wzrost cen nawozów azotowych

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:09