Za wypalanie traw i nieużytków rolnik może stracić dopłaty bezpośrednie
Policja, straż pożarna oraz ARMiR przypominają, że za wypalanie traw i nieużytków rolnych grozi nie tylko kara pieniężna, ale także cofniecie dopłat wypłacanych przez Agencję. Mimo zakazu i przykrych konsekwencji, nadal wiele osób lekceważy zagrożenie jakie niesie ze sobą wypalanie trwa. Także błędne jest dawne przekonanie, że wypalanie traw jest korzystne dla gleby i całego ekosystemu.
Zagrożenie związane z ta czynnością jest bardzo realne. Pamiętacie ogromy pożar torfowisk biebrzańskich z którym strażacy i lokalni mieszkańcy walczyli przez kilka dni w pocie czoła i w stanie zagrożenie życia w kwietniu 2020 roku? Przyczyną jego wybuchu było właśnie wypalanie traw.
Wypalanie traw nie daje nic dobrego
Nie jest prawdą przekonanie, że po takim kontrolowanym pożarze nastąpi:
- bujny wzrost roślin na danym obszarze;
- jakość gleby wzrośnie
- poprawa jakości plonów;
Po wypalaniu gleba jałowieje i musi minąć kilka lat, aby jej struktura się odbudowała. Przy okazji zniszczeniu ulega cały okoliczny ekosystem: giną zwierzęta, zarówno glebowe, jak i te które żyją wśród łąkowej roślinności albo takie, którym ogień odciął drogę ucieczki. Zniszczeniu ulega także próchnica. Niestety wśród ofiar, nie brakuje także ludzi. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dwa razy informowaliśmy o takich zdarzeniach.
Jaka kara grozi rolnikowi za wypalanie traw i nieużytków?
Tragiczny finał wypalania trawy w płomieniach zginął starszy mężczyzna
Za nielegalne wypalanie można trafić do więzienia
Wypalanie traw jest zakazem wyszczególnionym w ustawach: o ochronie przyrody oraz o lasach. Z kolei Kodeks wykroczeń za ten czyn przewiduje karę:
- nagany,
- aresztu
- lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł.
W przypadku kiedy dojdzie do pożaru zagrażającego zdrowiu lub życiu wielu osób czy dużych strat w mieniu, Kodeks karny przewiduje nawet karę więzienia do 10 lat.
Kiedy rolnik może stracić dopłaty za wypalanie nieużytków?
Także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest instytucją, która może nakładać kary za proceder tego typu. W przypadku złamania zakazu wypalania gruntów, który jest podstawą ubiegania się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020.
Kwoty płatności zostają obniżone ogółem o 3%, ale w zależności od stopnia winy kara finansowa może zostać obniżona do 1 % albo zwiększona do 5 %.
Jednakże kara może sięgnąć nawet 1/4 wartości płatności, kiedy ma się świadomość czynu albo całkowicie zostać ich pozbawionych w danym roku, jeśli wypalanie traw jest powtarzalne.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
na podstawie ARMiR
Zdjęcie: kpt. Piotr Zwarycz, KP PSP w Tarnowskich Górach