StoryEditorOgród

Łąka kwietna w ogrodzie - jak ją założyć?

18.03.2022., 08:03h
Marzysz o łące kwietnej? Okazuje się, że to nie taka oczywista i łatwa sprawa, a typów łąk kwietnych jest kilka. Przede wszystkim na start warto wiedzieć, jaki efekt chcemy osiągnąć. A jakie są zalety łąki kwietnej w ogrodzie?

Łąka kwietna wieloletnia czy jednoroczna?

Czym innym jest łąka kwietna złożona z roślin jednorocznych, a czym inna z mieszanki bylin oraz roślin wieloletnich. Łąka kwietna wieloletnia, w której dominują kwiaty polne, nie daje takiego samego efektu jak rośliny jednoroczne.

Jednakże jest bardziej trwała wymaga mniej pielęgnacji niż łąka złożona z roślin jednorocznych. Mimo różnic, efekt uboczny będzie taki sam: w naszym ogrodzie pojawią się zapylacze i inne pożyteczne stworzenia, a my będziemy się relaksować przy tym miłym krajobrazie. 

Jedno jest pewne, ​łąka kwietna w ogrodzie będzie cieszyć oko bogactwem i różnorodnością.

Jakie są zalety łąki kwietnej w ogrodzie?

Alternatywą dla wymagającego pielęgnacji i klasycznego trawnika w ogrodzie jest właśnie łąka, która także urozmaici nasze otoczenie oraz przyciąganie wspomniane wcześniej pożyteczne zwierzęta. Łąka kwietna daje większą swobodę, jeśli chodzi o pielęgnację i jej koszty.

Do pozostałych właściwości łąk kwietnych należą:

  • Najlepiej sprawdzi się na dużych powierzchniach.
  • Rośliny wieloletnie sprawdzą się w proekologicznych projektach.
  • Dzikie kwiaty na ogóle preferują stanowiska słoneczne.
  • Mnogość gatunków pozwala komponować mieszanki, które sprawdzą się w różnych warunkach.
  • Gatunki wchodzące w skład łąk wieloletnich mają małe wymagania glebowe, zatem sprawdzą się na glebach ubogich i zdegradowanych.
  • Więcej zapylaczy = lepszy plon.
  • Oszczędność wody, dlatego, że rośliny tworzą rozbudowany system korzeniowy, a więc są zdolne do asymilacji wody.
  • Rośliny łąkowe są odporne na suszę i nie potrzebują systematycznego podlewania. 
  • Nie nawozimy łąk kwietnych, ponieważ zbyt duża zawartość azotu wpływa niekorzystnie na kwitnienie.

Jakie rośliny wybrać na łąkę kwietną ?

W celu założenia łąki kwietnej w ogrodzie najkorzystniej jest wybrać mieszankę nasion roślin dziko rosnących. W skład takiej mieszanki mogą wejść gatunki roślin jednorocznych, dwuletnich, a nawet wieloletnich. Te ostatnie będą się same rozsiewać przez wiele lat. Należy się jednak przygotować na to, że każdy gatunek kwitnie w innym okresie, niektóre rośliny dopiero po kilku latach od wysiania

Mieszkanki nasion są dostępne na rynku, ale można skomponować własną z własnoręcznie zebranych nasion. Na korzyść tej drugiej opcji przemawia lepsza odporność roślin na deptanie, suszę i koszeni. Mieszanki łąkowe można dobrać również pod kątem:

  • konkretnych gatunków roślin,
  • czasu ich kwitnienia,
  • wysokości,
  • koloru kwiatów. 

W mieszankach roślin łąkowych znajdują się takie gatunki jak: krwawniki, chabry, złocienie, koniczyny, maki, pięciorniki, rumianki, stokrotki, firletki, goździki, nagietki, szałwie łąkowe, rdesty wężowniki oraz ostróżki ogrodowe.

Na łąkę kwietną nadają się również trawy, np. mietlice, różne gatunki kostrzewy, tymotka, kupkówka.

Koszenie łąki kwietnej

Łąki kwietne kosi się w zależności od rodzaju porastających ją roślin. Te jednoroczne kosi się maksymalnie raz, zazwyczaj pod koniec sezonu albo wcale. Te wieloletnie – zazwyczaj dwa razy w sezonie w okresie czerwiec-lipiec oraz sierpień-wrzesień. Ciekawym wariantem są łąki przeznaczone na suche i słoneczne miejsca (kserotermiczne) – ich nie trzeba kosić wcale.

Ważną regułą jest wysokość koszenia, na wysokość min. 10 cm. Nie można kosić ich samo nisko jak trawników. Pokos pozostawia na kilka dni, ok. 2-3dni, aby skoszone rośliny obsypały się z nasion. Taki zabieg zapewni roślinom naturalny cykl życiowy. 

Jak się przygotować do założenia łąki kwietnej?

  • Najlepszy termin na założenie łąki kwietnej w ogrodzie to wczesna wiosna albo jesień.
  • Przed wysianiem, glebę powinno się przekopać, dokładnie odchwaścić, aby zminimalizować konkurencje i dobrze wyrównać.
  • Najlepszy siew to siew rzutowy w gęstości 1-5 g nasion na 1m2. Dodanie piasku ułatwi sianie. Potem delikatnie przegrabiamy i wałujemy.
  • Miejsce pod planowaną łąkę powinny być dobrze nasłonecznione.
  • Na pewno dobrze prezentują się na większym obszarze, ale nie musi być to radyklanie duży obszar ogrodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększać ją stopniowo.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 20:57