StoryEditorDom

Jak dobrze zamrozić oraz ususzyć warzywa i owoce o najwyższej jakości?

19.09.2019., 12:09h
Nadeszła pora zbiorów, czasem bardzo obfitych. Stajemy przed dylematem, co zrobić, by nie zmarnować owoców i warzyw. Robimy dżemy, konfitury, kompoty, konserwujemy i kisimy. Suszenie i mrożenie to równie skuteczny sposób na zachowanie dóbr wszelakich.
Najczęściej mrozimy takie owoce, jak śliwki, truskawki, maliny, porzeczki, wiśnie, jagody, jeżyny, agrest, borówki, a także dereń czy aronię, a nawet winogrona, które przydają się jako dodatek do napojów.

Kolorowo w torebkach

Najwięcej pracy z przygotowaniem mamy w przypadku śliwek, które dzielimy na połówki, po czym usuwamy pestki. Dla zachowania najwyższej jakości musimy wybierać owoce dojrzałe, zdrowe i nieuszkodzone. Wszystkie owoce przeznaczone na mrożonki najlepiej jest wstępnie zamrozić rozsypane luźno na tacy, a dopiero później przesypać je do pojemników lub torebek, poporcjowane na jednorazowy użytek. Przy takim mrożeniu owoce pozostaną nieposklejane i ładnie się prezentują.

Mrożenie to również dobry sposób na konserwowanie warzyw. Pozwolą na zachowanie smaku, zapachu oraz dużej ilości składników odżywczych. Nie wszystkie jednak nadają się do mrożenia. Ogórek czy dojrzała cukinia zawierają zbyt dużo wody i po rozmrożeniu nie tylko niezbyt efektownie wyglądają, ale też nie są najsmaczniejsze. Marchew, pietruszkę, seler, por, kalafior i brokuły porcjujemy w małe opakowania na jednorazowy użytek. Woreczki etykietujemy datą mrożenia – przestrzegamy zaleceń długości przechowywania.

Możemy warzywa łączyć w dowolny sposób, w zależności od upodobań i przeznaczenia. Marchew, pietruszkę, seler korzeniowy najczęściej kroimy w kostkę i zamrażamy w torebkach. Młodą marchewkę można również mrozić w całości. Mrożąc różyczki kalafiora czy brokułu, dzielimy na mniejsze cząstki i przed zamrożeniem blanszujemy.

W słoiczku z serwetką

Suszone warzywa nie tylko będą składnikiem potraw, lecz także elementem dekoracyjnym kuchennych półek. Na susz wykorzystujemy por, seler, marchewkę, pietruszkę, róże kalafiora czy brokułu, liście kapusty, korzeń buraków czerwonych, a także liście szpinaku, boćwiny, natkę pietruszki i selera.

Wszystkie warzywa liściowe zbieramy przed południem w pogodny słoneczny dzień. Liście szpinaku, pory, liście selera po podsuszeniu kroimy w paseczki i suszymy rozsypane na pergaminie. Gdy lekko zwiędną, przenosimy do suchego i przewiewnego pomieszczenia lub dosuszamy w lekko podgrzanym piekarniku, co pewien czas przesypując, by uniknąć sklejania.

Mrożone owoce

Marchew, pietruszkę, korzeń selera i buraków myjemy, osuszamy, obieramy ze skórki i ścieramy na grubej tarce bądź kroimy w talarki.
Pozostawiamy w ciepłym przewiewnym miejscu rozsypane na pergaminie do czasu zwiędnięcia, co pewien czas mieszając, by się nie posklejały. Dosuszamy w lekko podgrzanym piekarniku. Gdy warzywa są już suche, lecz nadal elastyczne, przesypujemy do słoiczków, zakręcamy i odstawiamy w suche miejsce.

W piekarniku lub w suszarce do owoców możemy suszyć owoce, np. śliwki, pokrojone w talarki jabłka, gruszki lub morele, a także winogrona. Te owoce z pewnością znajdą zastosowanie w kompotach wigilijnych. Podczas długich zimowych wieczorów będziemy mogli sięgnąć po suszone owoce zamiast chipsy.

Nie zapominajmy o suszeniu grzybów. Po dokładnym oczyszczeniu z piasku i igliwia zdrowe kapelusze i ogonki kroimy w pasy, układamy na suszarce. Można też je nanizać na grubą nić lub szpagat i powiesić w suchym, przewiewnym miejscu lub od razu ułożyć pokrojone w lekko nagrzanym piekarniku. Po wysuszeniu wsypujemy do słoja bądź lnianego woreczka i wieszamy w suchym miejscu.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Unsplash
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 07:14