StoryEditorogród

Jakie byliny warto rozmnażać na początku wiosny i jak to zrobić?

09.04.2022., 21:04h
Nawet jeżeli mamy kilka pięknie zagospodarowanych rabat bylinowych, często sięgamy po nowe okazy albo korzystamy z własnego materiału rozmnożeniowego. Podział roślin jest receptą na ich długowieczność. Czasem jednak z braku miejsca musimy zagospodarować nowe fragmenty ogrodu.

Piękne i odmłodzone byliny będą cieszyć oko

Byliny są roślinami długowiecznymi, ale niestety z czasem tracą swoje walory dekoracyjne, słabo rosną, słabiej też kwitną i dlatego co jakiś czas warto je odmłodzić. Zazwyczaj podziału roślin dokonujemy co 3–5 lat, a najlepszym miesiącem na wykonanie tego zabiegu jest marzec, gdy rośliny są jeszcze w stanie spoczynku. Zabieg przeprowadzamy podczas pochmurnej, a nawet deszczowej pogody, aby nie dopuścić do zwiędnięcia roślin podczas operacji słonecznych.

Do bylin rozmnażanych o tej porze roku należą: dzielżan ogrodowy, bergenia, dzwonek Poszarskiego, liliowiec ogrodowy, przywrotnik ostroklapowy, ostróżka ogrodowa, serduszki, tojady, trzykrotki wirginijska i Andersona, wiązówki, wilczomlecz pstry, nawłoć ogrodowa, pragnia kuklikowata, kosaciec syberyjski, zachyłek okółkowy, firletka chalcedońska, anafalis oraz fiołki wonny i labradorski. Zdarza się, że bryła korzeniowa jest tak mocno zrośnięta i sfilcowana, że bez użycia wideł czy szpadla nie zdoła się jej podzielić. Duże rany powstałe przy podziale należy oczyścić i posypać sproszkowanym węglem drzewnym. Do dalszej uprawy pr...

Pozostało 70% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 21:53