Właściwe stanowisko to jeden z warunków powodzenia ozimej uprawy. Musimy wybrać miejsce zaciszne, a także nasłonecznione. Podłoże powinno być bogate w próchnicę, lekkie i z właściwą gospodarką wodną, by uniknąć zalania podczas roztopów. Unikajmy gleb zwięzłych, które słabo się nagrzewają. Warto na kilka dni przed siewem wzbogacić glebę kompostem lub przefermentowanym obornikiem, przekopując go i mieszając z glebą. Po przekopaniu ważne jest wyrównanie powierzchni, by uniknąć gromadzenia się wody w nierównościach. Kolejnym zadaniem jest wyznaczenie rządków i siew – gęściej niż wiosną, bo musimy liczyć się z tym, że część nasion może wymarznąć. Niestety, jest takie ryzyko.
Weźmy również pod uwagę, że czasem warto przykryć zagony włókniną, a więc rządki postarajmy się wyznaczyć nieco bliżej siebie. Chyba że planujemy wysiać koper rzutowo, wówczas rzędów nie wyznaczamy, ale tu istnieje ryzyko słabego przykrycia nasion glebą.
Jakie odmiany nadają się do uprawy ozimej?
Do ozimego wysiewu najlepiej nadają się odmiany: Lukullus, Szmaragd i Amant. Nasiona można wysiewać do końca listopada. Cebulę natomiast sad...