StoryEditorOgród

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2019

01.06.2019., 19:06h
Pierwsze dwa dni czerwca przeznaczmy na sporządzanie preparatów roślinnych. Pomogą nam zwalczać krety i ryjówki w ogrodzie. Warto także przygotować płyn do usunięcia mszycy i mrówek. W dni owocu najlepiej wysiać fasolę szparagową. 

Na początku czerwca zadbaj rabaty i przygotuj rozsady

Pierwsze dwa dni czerwca przeznaczmy na sporządzanie preparatów roślinnych. Po nowiu w dni kwiatowe sadzimy rozsady kwiatów jednorocznych, ścinamy przekwitłe kwiatostany bylin, by zmusić rośliny do ponownego kwitnienia. Uszczykujemy rośliny ozdobne i uzupełniamy ściółkę na rabatach bylinowych.


W dni liścia warto przygotować preparaty roślinna

W dni liścia możemy znów sporządzać preparaty roślinne z pokrzyw, skrzypu i innych. Wysiewamy nasiona endywii, sałaty, kopru oraz kalarepy. Nie zapominajmy o wysiewie i sadzeniu ziół. Zasilamy trawniki, przycinamy żywopłoty. Sadzimy drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach.

W dni owocu sadzimy pomidory, paprykę, ogórki, miechunkę i rodzynki brazylijskie.


Kiedy i czym opryskać czereśnie? 

W czasie kwitnienia akacji pryskamy czereśnie przeciwko nasionnicy trześniówce.

Sporządzamy gnojówkę ze wszystkich części nadziemnych bzu czarnego na gryzonie i krety. Po zalaniu wodą odstawiamy i codziennie mieszamy, a po pewnym czasie płynem podlewamy rośliny w miejscu występowania szkodników. Zabieg jest najskuteczniejszy w dni korzenia.

Mydło potasowe sposobem na mrówki i mszyce 

Jeśli mamy inwazję mrówek, a także mszyc, podlejmy i zlejmy rośliny mydłem potasowym Himal z wyciągiem z piołunu (łyżka mydła na litr płynu).

Pod koniec miesiąca w dni liścia sadzimy jesienne kalafiory, ścinamy kwiatostany bazylii, jeśli się zawiązały. To również czas sprzyjający zbiorom i suszeniu ziół liściowych, ale też pieleniu, układaniu pryzm kompostowych oraz koszeniu trawników. Skoszoną trawę przeznaczamy na kompost albo ściółkujemy nią krzewy i drzewa.


W dni owocu najlepiej wysiać fasolę szparagową

W dni owocowe sprzątamy groszek cukrowy, który wysialiśmy w marcu, i ponownie zakładamy zagonek na jesienny zbiór. Wysiewamy przedostatni raz w sezonie nasiona fasoli szparagowej, za dwa tygodnie posiejemy ostatni raz.

Cały miesiąc walczymy z chorobami grzybowymi pomidorów i ogórków. Pryskamy na zarazę ziemniaczaną i mączniaka rzekomego. Na zarazę ziemniaczaną niezastąpione są preparaty z czosnku, pokrzywy, skrzypu, a na mączniaka – z piwa lub serwatki.

W dni owocu przerzedzamy zawiązki owoców, jeśli po opadzie świętojańskim jest ich za dużo. Jako miarkę stosujemy odległość między kciukiem a palcem wskazującym.

Okres od nowiu do pełni jest odpowiedni do rozmnażania zwierząt gospodarskich, w tym na nasadzenia drobiu na jaja.


Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. listopad 2024 07:54