StoryEditorogród

Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2020

31.07.2020., 22:07h
Sierpień to głównie czas zbiorów i siewu poplonów. Pierwsze dwa dni przed pełnią przeznaczamy na zbiory i prace pielęgnacyjne. Jeśli zachodzi potrzeba, stosujemy opryski na choroby i szkodniki.

Czas na przerywanie

Dzielimy irysy, rozkładamy i uzupełniamy ściółki, przerywamy rzodkiewkę, spulchniamy glebę. W dni kwiatu obcinamy przekwitłe kwiatostany, usuwamy owocniki mieczyków, piwonii, dalii. Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich. Niszczymy chwasty, nim zwiążą kwiaty i nasiona. W dni liścia przycinamy żywopłoty, formujemy iglaki i gatunki liściaste, kosimy trawniki, a także odwiedzamy zagonki z ziołami, m.in. miętą, melisą, tymiankiem, cząbrem i bazylią, by ściąć ziele do suszenia. Wypuszczą nowe, aromatyczne listki. Tę czynność wykonujemy rano tuż po osuszeniu rosy. Podlewamy gnojówkami szparagi, rabarbar, jarmuż, szczaw i kapusty, które chronimy również przed bielinkami.
Kalendarz biodynamiczny na sierpień 2020

Czas na poplony

W drugiej połowie miesiąca siejemy poplony, takie jak szpinak, sałaty, roszponkę, a także rośliny na zielony nawóz, np. grykę, gorczycę, które skutecznie ograniczają występowanie szkodników glebowych. W dni owocu walczymy ze szkodnikami, zbieramy opadłe owoce, zazwyczaj robaczywe. Ogórki i pomidory pryskamy mieszaniną serwatki i piwa. 9 sierpnia przypada apogeum – Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi i będzie sprzyjał ochronie. W drugim terminie owocu zaczną się zbiory śliwek, brzoskwiń, jabłek, z których zrobimy przetwory, oraz ogórków, pomidorów, cukinii i papryki. W dni korzenia tuż przed nowiem zwalczamy pędraki i drutowce gnojówką z wrotyczu. Po nowiu rozpoczynamy siewy poplonów rzodkiewek, uprawiamy rabaty, przygotowując miejsce na nowe uprawy, wysiewamy rośliny na zielony nawóz. W dni korzenia dzielimy piwonie – to kwiaty, ale sprzyja im czas korzenia do podziału.

Czas na sadzenie jesiennych kwiatów 

W dni kwiatu rozpoczynamy sadzenie zimowitów i jesiennych krokusów, sadzimy flance roślin dwuletnich. Przed posadzeniem korzenie warto zanurzyć w papce gliny z krowiakiem, płynnym czosnkiem i mydłem potasowym. Taka mikstura zaaplikowana roślinom w 21. dniu perygeum, czyli w czasie gdy Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, zadziała perfekcyjnie na ich rozwój. W dni liścia zakładamy trawniki, sadzimy trawy ozdobne, a w dzień owocu sadzimy truskawki i poziomki.
legenda kalendarz
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 19:46