StoryEditorWiśnie

Najgroźniejsze choroby wiśni

25.08.2019., 09:08h
Jak wiele drzew owocowych, tak i wiśnie nie są wolne od chorób. Decydując się na ich uprawę, musimy zdawać sobie sprawę z czym to się wiąże. W przeciwnym razie może się okazać, że nie podjęte w porę kroki zniweczą nasze oczekiwania na zdrowy plon.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Najgroźniejszą chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, znana również pod nazwą monilioza. Choroba atakuje drzewa pestkowe już w marcu. Jako pierwsze porażeniu ulegają kwiaty, które szybko brunatnieją i opadają. Z czasem grzybnia przerasta w głąb, prowadząc do zamierania pędów a bywa, że całych konarów. Porażeniu ulegają również liście, które brunatnieją, zasychają, ale pozostają na drzewie przez dłuższy czas. Na zainfekowanych pędach i konarach daje się zauważyć wyciek coś na kształt gumy. W czasie dojrzewania owoców dochodzi do ponownej infekcji. Grzyb atakuje owoce, powodując gnilne zmiany na ich powierzchni. Porażone owoce stają się czarne i pozostają na drzewie jako mumie. 

Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna, deszczowa aura oraz temperatura ok. 20 st. C. Grzyb często wnika w organ wiśni przez uszkodzenia spowodowane np. gradem, silnymi wiatrami, a także podczas prac pielęgnacyjnych. Do zabiegów zwalczających bądź zapobiegających infekcji należy zaliczyć wycinanie chorych pędów poniżej miejsca choroby oraz usuwanie porażonych owoców z drzew i spod nich. W uprawie ekologicznej stosujemy o...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 18:29