StoryEditorWiadomości rolnicze

Top 10 roślin, które ozdobią ogród zimą

17.12.2021., 14:12h
Przyzwyczailiśmy się już, że zima to czas uśpienia kwiatów. Z niecierpliwością czekamy do wiosny, by nasze ogrody znów rozkwitły. Jednak zimą także można cieszyć się pięknymi roślinami, nie tylko tymi w domowych doniczkach.

Gdzie sadzić zimowe rośliny?

Jeśli chcemy, by rośliny cieszyły nasze oko zimą, warto posadzić je w miejscu dobrze widocznym z domu lub np. przy ścieżkach. Możemy także zabawić się w projektanta i postarać się dobrać roślinom odpowiednie tło i otoczenie, by ich kolory były ładnie wyeksponowane. Podstawowymi wyznacznikami tego, gdzie sadzimy rośliny na zimę, powinny być jednak ich wymagania, dotyczące nasłonecznienia. Warto także, by miejsce, które wybierzemy, nie było wystawione na wiatr.

Jakie rośliny wybrać?

Wbrew pozorom, wybór roślin, które ozdobią ogrody zimą, jest dość szeroki. Można je podzielić według różnych kryteriów, np. pod względem utrzymujących się zimą owoców, kolorowych, poskręcanych pędów czy ładnej kory.

Wybór rośliny, której owoce nie opadają na jesień, będzie nie tylko zadowalający estetycznie, ale też pożyteczny. Ucieszą się z niego ptaki, które zimą szukają pożywienia w naszych ogrodach. Zapewne naruszą nieco struktury owoców, ale oglądanie ich przez okno z pewnością dostarczy wiele radości.

Przedstawiamy nasze propozycje roślin, które upiększą ogród zimą.

1. Berberys

Gęste i kolorowe krzaki berberysu zimą przyozdobione są czerwonymi owocami, które z pewnością będą pięknie wyglądać, pokryte warstewką śniegu, ale także same.  Berberysy są mało wymagające, dobrze przystosują się nawet do trudnych warunków, a do tego są odporne na mróz.

2. Irga

Irga należy do roślin różowatych. Podobnie jak berberys, ma małe, czerwone owoce. W zależności od gatunku, irga może być niewielka i płożąca się lub wyrosnąć na spory krzew. Zimą jej liście pozostają zielone. Irgi także są odporne, rosną nawet na słabej jakości glebie. Warto jednak zadbać, by stanowisko dla irgi nie było przesadnie wilgotne.

3. Rokitnik

Rokitnik zwyczajny wymaga nieco więcej miejsca, niż wcześniej wymienione krzewy, ponieważ mocno się rozgałęzia. Może osiągnąć wysokość nawet kilku metrów. Jego owoce mają piękny, pomarańczowy kolor. Rokitnik potrzebuje dużo światła, więc lepiej posadzić go w oddaleniu od większych drzew. Nie ma dużych wymagań glebowych i dobrze znosi suszę.

4. Kalina wonna

Jeśli warunki pogodowe są łagodne, między jesienią a wiosną na niedużych krzewach kaliny mogą pojawić się pachnące kwiaty. Są mocno pachnące i zwykle różowe, choć mogą blednąć z czasem. Choć krzewy kaliny są dość odporne np. na choroby i szkodniki, to lubią ciepło, dlatego warto wybrać dla nich nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsce. Będzie lepiej rosła, jeśli posadzimy ją w żyznej, wilgotnej ziemi.

5. Oczar pośredni

Oczar pośredni to kolejna roślina, która kwitnie zimą. Pomiędzy grudniem a marcem możemy się na niej spodziewać kwiatów, które w zależności od odmiany będą czerwone lub żółte. Mogą się zdarzyć także dwubarwne, pachnące kwiaty. Oczary są dość wymagające. Warto okrywać je na zimę. Preferują wilgotną glebę i miejsca osłonięte od wiatru.

6. Ciemiernik

Ciemierniki są niedocenione w naszych ogrodach. Pora to zmienić! Zakwitają zimą, jeszcze przed Bożym Narodzeniem (stąd czasem białe ciemierniki nazywa się różami Bożego Narodzenia), więc mogą stać się piękną ozdobą ogrodu na świąteczny czas. Występują w wielu kolorach. Ciemierniki są długowieczne. Lubią cień i zaciszne miejsca, są odporne na niskie temperatury. Uwaga jednak – ciemierniki są trujące!

7. Wrzosiec krwisty

Choć wrzosy i wrzośce kojarzą się raczej z jesienią, ta odmiana zakwita późną zimą. Wrzosiec krwisty jest niewielki, osiąga wysokość 20-40 cm. Ma igiełkowate liście i różowawe kwiaty, które przy sprzyjających warunkach mogą pojawić się w styczniu. Jego wymagania są podobne do wrzosu pospolitego: lekko piaszczysta lub torfowa gleba, osłonięte stanowisko o średnim nasłonecznieniu. Warto zadbać, by wrzosiec nie był przesadnie wyeksponowany na zimowe słońce, które może go poparzyć.

8. Sumak

Niezwykle popularny jeszcze kilka lat temu sumak to roślina, której nie warto odstawiać do lamusa. Sumak jest niewielkim drzewkiem, które bardzo szybko rośnie. Charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, które przybierają piękne kolory jesienią. Żeńskie okazy mają także charakterystyczne owoce, które będą zdobiły drzewo zimą. Sumaki nie mają wymagań co do podłoża, są odporne na mrozy, ale preferują słoneczne stanowiska.

9. Zimokwiat wczesny

Jak sama nazwa wskazuje, zimokwiat zakwita zimą. Jego kwiaty mają jasnożółty kolor i jeśli jest ciepło, wydają przyjemny zapach. Krzewy zimokwiatu osiągają zwykle od 2 do 4 m wysokości. Jest to jednak jedna z bardziej wymagających roślin w tym zestawieniu. Ze względu na swoje pochodzenie, preferuje cieplejszy klimat, lubi słońce i powinien być osłonięty od wiatru. Podłoże powinno być lekko wilgotne i przepuszczalne. W zimniejszych regionach zimokwiat może wymagać okrycia na zimę.

10. Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko zakwita na przedwiośniu, zwykle w lutym lub w marcu. Jest jednym z najwcześniej kwitnących krzewów. Jego kwiaty są białe lub różowe, mają intensywny zapach. Wawrzynki lubią zacienione stanowiska i stale wilgotną glebę. Nie lubią suszy, ale dobrze znoszą mrozy. Uwaga! Wawrzynek wilczełyko jest bardzo trujący.

 Zuzanna Ćwiklińska,
fot. pixabay.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:35