StoryEditorOgród

Topiary – jak formować rośliny ozdobne w ogrodzie?

29.03.2019., 18:03h
Topiary, czyli rośliny formowane przez człowieka w celu osiągnięcia przeróżnych figur, są znane od starożytności. Najbliższe dwa tygodnie to najlepsza pora na wstępne formowanie kształtów w ogrodzie.

Jakie rośliny na topiary?

Wyróżniamy trzy podstawowe formy topiarów:  geometryczne (kule, stożki, graniastosłupy), figuralne, przybierające kształt zwierząt czy postaci i bezkształtne.

Najczęściej do tworzenia topiarów przeznaczamy rośliny wiecznie zielone, m.in. bukszpan, cis, choinę, kosodrzewinę, jałowiec, żywotnik, świerk, a także rośliny gubiące liście na zimę, takie jak lipa, wiąz, grab, buk. Najłatwiej jest formować cisy czy bukszpany. Przy innych roślinach trzeba mieć plan i systematycznie przycinać je w celu ich zagęszczenia.

Już teraz strzyż bukszpan

Do przycinania potrzebne będą sekatory służące do dokładnego, misternego docinania pędów, nożyczki, którymi wymodelujemy kształty, nożyce o długich ostrzach jak do formowania i przycinania żywopłotów, nożyce owczarskie do sprawnego cięcia stożków, drabina ogrodowa o szerokiej podstawie ułatwiająca dostęp do wyższych partii krzewów, szablony, według których wyprofilujemy stożki i kule, oraz maty, plandeki czy folie, które rozłożymy pod rośliną, by sprawniej uprzątnąć odpady.

Bardzo częstą formą jest kula lub stożek, a także niskie obwódki utworzone z bukszpanu. Zanim rozpocznie on wegetację, która przypada w kwietniu, czyli wczesną wiosną, przeprowadzamy pierwsze cięcie korygujące. Latem, na przełomie czerwca i lipca, skracamy nowe przyrosty. Trzecie strzyżenie przypada na sierpień, ale to już tylko kosmetyka.


Ze zbyt rozłożystego jałowca możemy wyrzeźbić „chmury”, wybierając na szkielet kilka głównych gałęzi
  • Ze zbyt rozłożystego jałowca możemy wyrzeźbić „chmury”, wybierając na szkielet kilka głównych gałęzi

Cyprysem w chmurkę

Może mamy w ogrodzie wyrośnięty cyprysik. Z niego można utworzyć cyprysikowe drzewko z koroną swobodnie rosnącą lub przyciętą na kształt kuli albo chmurek. Czyszczenie cyprysika rozpoczynamy od dołu, dokładnie odcinając gałązki przy samym pniu, a górne partie formujemy w piętra zakończone czymś na wzór chmurek, które dokładnie strzyżemy na końcach. Kulę natomiast uzyskamy, usuwając wszystkie gałązki wyrastające z pnia do miejsca, w którym chcemy, żeby zaczynała się planowana korona. Pozostałe gałązki skracamy o kilka centymetrów, a także obcinamy czubek przewodnika. Później rokrocznie usuwamy wyrastające z pnia gałązki i przycinamy gałązki, tworząc kształt kuli. Cyprysiki formujemy, zanim rozpoczną wegetację, czyli wczesną wiosną. Kolejne cięcia wykonujemy od połowy lipca do połowy sierpnia.

Wielu z nas ma problem ze zbyt rozrośniętym jałowcem, który przestał być ozdobą i zajmuje zbyt wiele miejsca. Na szczęście jałowce bardzo dobrze znoszą cięcie i formowanie, dlatego możemy nadać mu nowy kształt i zmienić wizerunek. 


Zamiast karczować stary żywotnik, który od dołu gubi igły i łysieje, warto wyprofilować na nim kulę
  • Zamiast karczować stary żywotnik, który od dołu gubi igły i łysieje, warto wyprofilować na nim kulę
Możemy z niego stworzyć kulę bądź półkulę osadzoną na kilku pniach, usuwając wszystkie martwe gałązki i skracając pozostałe o kilkanaście centymetrów przez 5 lat. Inną formą mogą być chmurki. W tym celu wybieramy kilka gałęzi o różnej długości i takie, które będzie dobrze widać z każdego miejsca, pozostałe usuwamy. Na końcach pozostawionych gałęzi formujemy chmurki. Grube gałęzie usuwamy piłką do drewna, drobne wycinamy sekatorem, chmurki formujemy nożycami. Aby się dobrze zagęściły, musimy je często strzyc.

Tuja pozwoli na wszystko

Żywotnik, czyli tuja, bardzo lubi cięcie. Może być i rzeźbą, i żywopłotem. Można go przycinać od marca do momentu wypuszczania nowych przyrostów. Drugi termin cięcia przypada na pierwszą połowę sierpnia i wówczas skracamy zbyt długie przyrosty. Każde skracanie pędów zmusza roślinę do wypuszczania nowych i maskowania ubytków, a co za tym idzie – zagęszczania. Można ciąć nożycami wiele gałązek naraz, co przyspiesza czynność. Można również skracać pojedyncze pędy sekatorem, gdy chcemy uzyskać precyzyjny kształt.

Małgorzata Wyrzykowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 17:25