StoryEditorASF

Jak Czesi chronią swoje świnie przed epidemią ASF?

03.01.2022., 13:01h
Czesi, choć na swoim terytorium już nie mają ASF, uważają, że maksymalne ograniczenie populacji dzików jest niezwykle ważne, ponieważ bez tego nie będą w stanie skutecznie poradzić sobie z chorobą i jej rozprzestrzenianiem się, jeśli wirus znów się u nich pojawi. Zdają sobie sprawę, że to kosztuje myśliwych dużo czasu, a państwo pieniędzy, jeśli jednak teraz nie skupią się na odstrzale, ewentualna epidemia może zdziesiątkować pogłowie świń. Podobnego podejścia do sprawy należałoby oczekiwać od władz w Polsce.

Czesi zdają sobie sprawę, że to kosztuje myśliwych dużo czasu, a państwo pieniędzy, jeśli jednak teraz nie skupią się na odstrzale, ewentualna epidemia może zdziesiątkować pogłowie świń. Podobnego podejścia do sprawy należałoby oczekiwać od władz w Polsce.

Kontrola liczebności dzików z równoczesnym wyeliminowaniem ze środowiska sztuk padłych lub ich szczątków to podstawowe narzędzie, które może zahamować rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wdrożył ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF, który zakłada zintensyfikowany odstrzał dzików oraz poszukiwanie padłych sztuk w całej Polsce podczas polowań zbiorowych od 30 października do końca stycznia 2022 roku. Zgodnie z programem w każdym obwodzie łowieckim w każdym miesiącu powinny odbyć się co najmniej dwa polowania zbiorowe na dziki, a więc łącznie minimum 6 polowań w czasie realizacji programu.

Jak poinformował PZŁ, w ciągu pierwszego miesiąca odbyło się prawie 8,5 tys. polowań zbiorowych, do których organizacji zaangażowano ponad 161 tys. osób, w tym prawie 124 tys. myśliwych. Wykorzystano takż...

Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 19:33