StoryEditorASF

Jak rolnicy i branża zareagowała na ASF w Lubuskiem?

26.11.2019., 14:11h
To prawdziwy cios dla branży trzody chlewnej. Potwierdziły się najczarniejsze scenariusze. W powiatach wschowskim i nowosolskim afrykański pomór świń stwierdzono aż u 22 dzików. Nie wiadomo, w jaki sposób ASF przemieścił się o 300 km na zachód i czy jesteśmy jeszcze w stanie zapanować nad sytuacją. Wydaje się, że jest to coraz mniej prawdopodobne.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 14 listopada na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika w województwie lubuskim, w powiecie wschowskim. Dodatni wynik w kierunku ASF uzyskano w próbkach pobranych od padłej samicy znalezionej 4 listopada w pobliżu drogi nr 325 łączącej miejscowości Sława i Nowa Sól. Z informacji zawartych w dokumencie dochodzenia epizootycznego wynika, że dzik pochodził z wypadku komunikacyjnego.

Stało się! ASF w Lubuskiem!

17 listopada potwierdzono drugi przypadek u padłego dzika znalezionego na terenie sąsiedniego powiatu nowosolskiego. Szczątki zainfekowanego zwierzęcia znajdowały się na obszarze, który zgodnie z rozporządzeniem wojewody lubuskiego znalazł się w strefie skażonej ASF. Teren ten był, w związku z występowaniem wirusa, przeszukiwany pod kątem znalezienia ewentualnych kolejnych padłych dzików. Dwa dni później w ciągu dalszych przeszukiwań wykryto wirusa u kolejnych osiemnastu dzików, które znaleziono w dziewięciu lokalizacjach w obszarze skażonym oraz wyznaczonej na p...
Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 16:51