StoryEditorŚwinie

Jak upały wpływają na świnie?

14.08.2022., 14:08h
Warunki stresu cieplnego stanowią wyzwanie dla produkcji trzody chlewnej, zwłaszcza dla loch w okresie laktacji. Występują wówczas duże straty masy ciała i zmniejszona produkcja mleka z powodu gorszego pobrania paszy przez maciory. Wpływa to nie tylko na odchów prosiąt, ale także na dalsze wyniki loch w rozrodzie, takie jak płodność, wielkość miotu i wskaźnik porodów.

Im większa świnia tym bardziej narażona na stres cieplny

Mniejsze świnie o wadze do 30 kg są mniej podatne na stres cieplny, nawet jeśli temperatura przekracza 30°C. Większe zwierzęta, od 50 do 120 kg masy ciała, nie są utrzymywane w optymalnym zakresie, gdy temperatura wynosi powyżej 28°C. Powodem tego są różne wymagania świń zależnie od wieku i grupy technologicznej. Upały są wyjątkowo uciążliwe, a dzieje się tak, ponieważ świnie mają stosunkowo niewiele gruczołów potowych i dlatego są narażone na stres cieplny, który może mieć poważne konsekwencje. Wysoki metabolizm dodatkowo obciąża zwierzęta w wysokich temperaturach.

Zwierzęta mogą odczuwać stres również z innych powodów, takich jak przemieszczanie z jednej grupy do drugiej, zmiana paszy czy odłączenie od lochy. Prowadzi on do utraty masy ciała, w rezultacie czego hodowcy uzyskują gorsze wyniki produkcyjne.

Upały a rozród

Negatywne skutki stresu cieplnego są związane z:

  • gorszym wykorzystaniem paszy,
  • zmniejszeniem tempa wzrostu,
  • zmniejszoną płodnością,
  • słabą wydajnością loch
  • zwiększoną śmiertelnością (głównie loch i tuczników).

Wszystko to przekłada ...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 12:48