StoryEditorŚwinie

Jakie czynniki wpływają na zmniejszenie drugiego miotu u świń?

26.04.2021., 10:04h
Zaburzenia rozrodcze u loch występują często po odsadzeniu pierwszego miotu i określane są jako syndrom drugiego miotu, który objawia się opóźnieniem rui, niepłodnością i rodzeniem małej liczby prosiąt. Loszki, które po pierwszej ciąży i laktacji straciły znaczną część rezerw tłuszczowych, są narażone na pojawienie się właśnie takiego spadku płodności przy kolejnej ciąży. Zdarza się to nawet przy najlepszej genetyce zwierząt.  

Od 20 do 60% loch ma niższą wydajność reprodukcyjną w drugiej ciąży w porównaniu z pierwszą. Badania przeprowadzone we Francji w 842 gospodarstwach na 42 tys. loch po odsadzeniu pierwszego miotu pokazały, że u 21% z nich wystąpiło znaczne zmniejszenie liczebności miotu w kolejnym porodzie (powyżej 20%). Doświadczenia dowodzą, że syndrom drugiego miotu jest wciąż częstym problemem, lecz różnie manifestowane są jego objawy, ponieważ czynniki ryzyka mogą być różne. Profilaktyka okazuje się skuteczniejsza, jeśli gospodarstwo zdiagnozuje przyczyny problemu.

Na zmniejszenie płodności loch w drugiej ciąży wpływa wiele czynników, w tym nadmierna utrata masy ciała po pierwszej laktacji, zbyt szybkie krycie loszek, za krótka pierwsza laktacja, krótki okres od odsadzenia do inseminacji oraz pora roku, w której odbywa się drugi poród. Szczególnie niekorzystne mogą być ekstremalne warunki zimą i latem.

Warunki w chlewni wpływają na liczebność drugiego miotu

Lochy pierwiastki są bardziej podatne niż starsze samice na utratę masy ciała w okresie laktacji, co może też powodować niepełną regenerację organizmu po odsadzeniu. Skutkuje to...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 16:29