StoryEditorWiadomości rolnicze

Łatwiej sprzedać, łatwiej kupić. Katalog buhajów już dostępny on-line

23.06.2022., 10:06h
Na stronie PZHiPBM pojawiła się nowa zakładka „Katalog buhajów” i kilka nowych funkcji. Katalog pomoże hodowcom w sprzedaży bydła hodowlanego lub zakupie najwyższej jakości genetycznej zwierząt.  Jakie jeszcze funkcje znajdziesz w katalogu?

PZHiPBM dodał interesującą zakładkę dla hodowców bydła mięsnego czystej rasy. Dzięki nowym funkcjom możemy w łatwy sposób zaleźć w naszym województwie najlepsze buhaje i sprawdzić ich genetykę oraz podstawowe parametry przyżyciowe z corocznie prowadzonej oceny oraz znaleźć najlepsze oferty kupna.

Rolniku, buhaja szukaj na mapie województwami

Wchodząc w mapę swojego województwa wyświetla się lista zwierząt (numery kolczyków). Gdy przejdziemy do danego zwierzęcia podany jest właściciel i adres siedziby stada oraz dodana jest karta zwierzęcia w pdfie. Wewnątrz niej znajdują się informacje na temat buhajka i numer kontaktowy do hodowcy, metryka genetyczna zwierzęcia, opis wzrostu i rozwoju (dobowe przyrosty, wysokość w kłębie, obwód klatki piersiowej oraz ogólna ocena pokroju). Dodatkowo umieszczona jest informacja czy buhaj posiada rogi czy nie.

Jak znaleźć najlepsze buhaje w Polsce?

Wchodząc w podstronę Katalogu buhajów na stronie bydlo.com znajdziemy rozwijaną listę „rankingu buhajów”. Na początku wyświetla się jedynie 12 pozycji, ale po wejściu w „zobacz wszystkie” pokazuje się lista zwierząt poddanych ocenie i wyselekcjonowanych w kolejności najwyższych not.

W rankingu znajdziemy zarówno buhaje rasy limousine, red/black angus, blonde d’aquitaine, hereford, charolaise, highland cattle, simental, salers, piemontese, łącznie 266 pozycji ułożonych w zależności od punktacji i wysokości w rankingu.

Ponadto w liście opisowej zwierzęcia znajdziemy informacje:

  •        Numer identyfikacyjny z kolczyka zwierzęcia
  • Rasę
  • Numer w rankingu
  • (WKL) (pomiar wysokość w kłębie)
  • (OKLP) (obwód klatki piersiowej)
  • (M210)  (masa standaryzowana na wiek 210 dni)
  • (M420)   masa standaryzowana na 420 dni – buhaje)
  • (USG)  (pomiar powierzchni mięśnia najdłuższego grzbietu)
  • (OcenaUM) Wskaźnik Umięśnienia
  • (OcenaKO)  Wskaźnik Kościec
  • (OcenaFU)  Wsakaźnik dla cecg funkcjonalnych
  • (OcenaOO) Ocena ogólna
  • (WM) Wskaźnik Mięsności
  • (WR) Wskaźnik Rozwoju
  • (WOZ) Wskaźnik oceny zbiorczej – z niego wylicza się wartość hodowlaną buhajów i tworzy ranking

Na mapie województw możemy wyszukać zwierzęta znajdujące się w katalogu oceny i gospodarstwa. Poprzez „kontakt” możemy prosić o podanie numeru kontaktowego do hodowcy.

Ponadto hodowcy mogą bezpłatnie dodawać ogłoszenia i przeglądać ogłoszenia dodane przez innych hodowców. W przyszłości serwis będzie rozbudowany o:

To sposób na sprzedaż i promocję materiału hodowlanego

- Tworząc katalog buhajów przyświecał nam jeden cel: umożliwić hodowcom sprzedaż i promocję materiału hodowlanego z polskich gospodarstw. Nasza hodowla stoi na bardzo wysokim poziomie i chcemy w ten sposób wspierać naszych hodowców w znalezieniu nabywców na swoje zwierzęta. Dzięki temu do stad bydła mięsnego, przede wszystkim towarowych, będzie mógł trafić materiał hodowlany wysokiej jakości, co przełoży się na lepsze wyniki w opasie. Zwierzęta znajdujące się w katalogu to zwierzęta wyselekcjonowane i ocenione przez naszych zootechników, co jest gwarancją świetnej jakości zwierząt – podkreśla Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Piotr Kraśnicki, hodowca limousine i blonde d’aquitaine zaznacza, że dzięki podziałowi na województwa łatwiej wyszukać odpowiedniego buhaja. Na razie lista jest uzupełniana aktualnymi danymi ocenianych buhajów. Niebawem powinna zawierać już więcej pozycji.

- W katalogu mamy rozbite na województwa umiejscowienie byków. Łatwiej zorientować się gdzie jest buhaj dostępny, żebym nie jeździć po całej Polsce. W kataologu znajdują się buhaje ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami, pomierzone, poważone w standaryzowanym wieku, z badaniami, gotowe do wstawienia do stada mamek. Łatwiejsze jest także porównanie buhajów między sobą w katalogu. Ponadto mamy podany rodowód zwierzęcia, możemy sprawdzić pokrewieństwo w stadzie – mówi Piotr Kraśnicki.

Hodowcom brakuje takich narzędzi w zarządzaniu hodowlą, aby z poziomu fotela i biurka mogli dokonać sensownego wyboru. Oczywiście dostępny jest katalog buhajów w formie papierowej wydawany przez PZHiPBM co roku, ale wiadomo, że dane są aktualizowane, więc nie ma to jak bieżące informacje wprost z oceny.

- Wszystko byłoby super, gdyby do rankingu były załączone zdjęcia buhajów, robione przez zootechnika oceny. Podobnie powinno być z działem ogłoszeń, tak żeby zdjęcie faktycznie pokazywało zwierzę wystawione na sprzedaż, a nie „poglądowe”, jak to bywa na niektórych stronach z ogłoszeniami – mówi Andrzej Wojteczko, hodowca bydła rasy limousine z Podlasia. Podkreślił, że ważne jest, żeby w ogłoszeniu pojawiła się cena buhaja, żeby mieć mniej więcej obraz, ile trzeba w danym okresie zapłacić za dobry materiał hodowlany. Z kolei Piotr Kraśnicki uważa, że ani w katalogu, ani ogłoszeniach nie powinna być podana cena buhaja.

- Według mnie nie powinny być podawane ceny. Każdy powinien dokonać indywidualnej oceny i dopiero negocjować, po obejrzeniu parametrów i zgodności z opisem – dodaje hodowca.

Fot. arch.red.(pixabay)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. styczeń 2025 14:00