StoryEditorŻywienie świń

Lepsze wykorzystanie paszy, to większy zysk z chowu świń

02.02.2023., 15:02h
Wysoki współczynnik wykorzystania paszy wiąże się ze zwiększonym jej zużyciem na kilogram przyrostu, wydłużonym czasem tuczu i tym samym nieefektywnym wykorzystaniem powierzchni w budynkach inwentarskich, a także pogorszeniem jakości sprzedawanych tuczników. Długi tucz prowadzi do większego otłuszczenia tusz, bowiem świnie powyżej 90 kg masy ciała bardziej odkładają tłuszcz niż białko.

Od czego zależy wykorzystanie paszy przez świnie?

Współczynnik wykorzystania paszy (FCR) zależy od kilku czynników, jak: status zdrowotny zwierząt, skład paszy i system żywienia, dostęp do wody, zarządzanie, genetyka świń oraz warunki środowiskowe. Wzrost współczynnika wykorzystania paszy o 0,1 może oznaczać o 8–10 kg większe zużycie paszy na tucznika. W przypadku chlewni na tysiąc świń potrzeba będzie więc około 10 ton paszy więcej. Duże znaczenie ma forma paszy. Podawanie mieszanki sypkiej może wiązać się z większymi stratami w wyniku rozsypywania i pylenia. Może też być przyczyną wrzodów żołądka u świń. Granulat natomiast poprawia wykorzystanie paszy nawet o 10% i daje mniejsze straty.

Do błędów żywieniowych w okresie tuczu należą nieprawidłowości związane z dostępem do paszy i wody. Zbyt mała liczba smoczków w kojcu w stosunku do obsady zwierząt lub smoczki o nieodpowiednim przepływie wody pogorszą przyrosty masy ciała.

Warunki utrzymania świń mają znaczenie

Pobranie paszy, a co za tym idzie – jej wykorzystanie, może być także pogorszone na skutek złej smakowitości mieszanki. Wiele surowców paszowych nada...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. grudzień 2024 15:51