StoryEditorwiadomości z branży

Matematyka dla skutecznej walki z ASF

24.05.2020., 21:05h
Liczba zachorowań na afrykański pomór świń wśród dzików znacznie przekracza tę odnotowaną w ubiegłym roku. Oznacza to, że podejmowane dotąd działania w walce z chorobą nie są skuteczne. Najnowsze badania potwierdzają, że najistotniejsze jest kontrolowanie rozprzestrzeniania się ASF w populacji dzików. Tylko wówczas można zmniejszyć ryzyko dla stad trzody chlewnej.
Po wystąpieniu ogniska afrykańskiego pomoru świń w Więckowicach w Wielkopolsce w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 tys. świń, w powiatach poznańskim i szamotulskim wyznaczono strefy objęte obostrzeniami. W Zakładzie Higieny Weterynaryjnej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu w kierunku ASF przebadanych będzie ponad 12 tys. próbek. Zdaniem Andrzeja Żarneckiego, wielkopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, wyniki ujemne pozwolą na skrócenie obowiązujących nakazów i zakazów w strefach zapowietrzonych i zagrożonych. Badania są prowadzone od 8 maja.

W związku z wystąpieniem wirusa ASF w powiecie poznańskim wojewoda wielkopolski wydał rozporządzenie, na mocy którego na zagrożonym terenie zabrania się między innymi wywożenia świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii, a także przywożenia do gospodarstw lub wywożenia z nich zwierząt innych niż trzoda chlewna.

Wojewoda zakazał także transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach oraz z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii. W...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 02:55