StoryEditorŚwinie

Mieszanki paszowe istotnym składnikiem w diecie prosiąt

16.03.2021., 10:03h
Za najtrudniejszy w odchowie prosiąt uważany jest okres okołoodsadzeniowy. Problemom z nim związanym należy zapobiegać, kiedy prosięta są jeszcze przy maciorach. Głównie chodzi o dokarmianie paszą stałą, które trzeba rozpocząć już w pierwszym tygodniu życia. Celem podawania mieszanki paszowej jest przyzwyczajenie układu pokarmowego prosiąt do trawienia surowców roślinnych podawanych po odsadzeniu. Pobudza to wydzielanie różnych enzymów, a nie tylko tych, które trawią laktozę.
Przez pierwsze tygodnie życia prosiąt głównym pokarmem jest dla nich oczywiście mleko matki. Konieczne jest jednak dokarmianie paszami stałymi dla osiągnięcia szybszego wzrostu oraz przyzwyczajenia układu pokarmowego do surowców roślinnych. Uzyskanie dobrych wyników w okresie odchowu prosiąt korzystnie przekłada się na wzrost w późniejszych etapach tuczu, a uzyskiwane wyniki w całym okresie tuczu będą wyższe.

Laktoza łatwo trawiona przez prosięta

Prosięta potrzebują paszy łatwo strawnej, z surowców o wysokiej jakości. Oprócz wielu dodatków stosowanych w mieszankach dla najmłodszych świń, ważne jest, aby zawierały one surowce mleczne będące źródłem laktozy, która jest przez niedojrzały jeszcze system wydzielania enzymów bardzo dobrze trawiona. Im więcej produktów mlecznych w paszy, tym bardziej nawiązuje ona do mleka lochy, które zawiera około 5% laktozy. Dostarcza ona blisko 40% energii potrzebnej prosiętom.

Laktoza jest składnikiem łatwo trawionym przez prosięta, a w procesie fermentacji ulega przemianie głównie do kwasu mlekowego i innych kwasów tłuszczowych wykorzystywanych na cele energetyczne. Laktoza wpływa na poprawę...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 22:28