StoryEditorŚwinie

Na spadek cen żywca znaczy wpływ ma koronawirus

22.07.2020., 13:07h
Nie tylko producenci trzody chlewnej, którzy znaleźli się w strefach ASF, mogą narzekać na niskie ceny skupu żywca. W pozostałej części kraju ceny tuczników również spadają od początku czerwca. Podobne obniżki wystąpiły także w innych krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech, gdzie z powodu koronawirusa został zamknięty największy zakład mięsny.
W czerwcu ceny żywca wieprzowego osiągały pułap powyżej 5 zł za kilogram. Na początku lipca pandemia jednak znacząco wpłynęła na sytuację producentów trzody chlewnej. Przez koronawirusa borykają się oni z kolejnymi dużymi spadkami cen skupu żywca. Tym razem pretekstem do gwałtownego obniżenia cen żywca w Polsce było zamknięcie największej ubojni tuczników w Niemczech oraz wprowadzenie przez Chiny embarga na import trzody chlewnej z Niderlandów. Przyczyniło się to do nadwyżki tuczników na rynku europejskim, które zapewne pojawiły się w polskich ubojniach, co przyczyniło się do obniżenia cenników w naszym kraju. Niestety, tendencja spadkowa ma się utrzymać, więc ceny mogą spaść nawet poniżej 4 zł/kg, jak to miało miejsce w maju czy też na przełomie lat 2018 i 2019. Niestety, w naszym kraju też kolejny zakład mięsny (tym razem w Jarosławiu) ma problem z zakażeniem pracowników koronawirusem.

Ceny tucznika w państwach europejskich pikują w dół

Południe Europy (Hiszpania, Francja i Austria) notuje, póki co, stabilne ceny tuczników, podczas gdy w Europie Centralnej ceny skupu drastycznie spadają z powodu czasowego przestoju w ubo...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 09:04