StoryEditorASF

Nowa strategia walki z ASF. Jak weterynaria zamierza walczyć z wirusem?

09.09.2021., 13:09h
Główny Inspektorat Weterynarii przedstawił nową strategię walki z ASF. Czy działania, które zostaną podjęte pomogą pokonać wirusa afrykańskiego pomoru świń?

Wczoraj w Sejmie odbyło się posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt, które zajęło się sprawą zwalczania ASF. Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii poinformował o nowych pomysłach na wyeliminowanie choroby. Mają to być dodatkowe kontrole transportów świń z zagranicy oraz wzmożone odstrzały sanitarne dzików w 9 powiatach o największej koncentracji hodowli świń. 

Zwiększony odstrzał dzików - czy to się uda? 

– Ponieważ same plany łowieckie nie są zbyt imponujące, to dodatkowo nakazuje się przeprowadzenie odstrzałów sanitarnych przez wojewodów i powiatowych lekarzy weterynarii. Na ten rok zostało zaplanowanych do odstrzału 190 tys. dzików w całej Polsce, a obecne wykonanie to 67 465 dzików - mówił Krzysztof Jażdżewski z GIW.

Biorąc pod uwagę fakt, że mamy już wrzesień, trudno przypuszczać, że uda się wyeliminować taką liczbę dzików w zakładanym terminie. Zwłaszcza, że w przygranicznym, trzykilometrowym pasie z Białorusią, myśliwi przez najbliższe tygodnie nie będą mogli polować z uwagi na wprowadzenie przez rząd stanu wyjątkowego. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Kolejnym elementem strategii walki z ASF mają być dodatkowe odstrzały sanitarne w powiatach, gdzie jest więcej niż 150 tys. sztuk świń (oprócz planu 190 tys. sztuk na 2021). Będzie to dotyczyło m.in. powiatów żuromińskiego, piotrkowskiego, gostyńskiego nowomiejskiego i iławskiego.

- W celu odciążenia myśliwych od papierkowej roboty stworzono dla nich aplikację do zgłaszania padłych lub odstrzelonych dzików. Umożliwiono także poszukiwanie padłych dzików z psami, stosowania dronów do poszukiwań dzików oraz delegowanie służb mundurowych (doraźne zgrupowania zadaniowe) do odstrzału – mówił Jażdżewski.

Świnie z importu częściej trafią pod lupę

Wprowadzone mają zostać także dodatkowe kontrole transportów świń z zagranicy. 

- Zauważyliśmy, że szczególnie w tym roku zwiększa się nam pula przywozu świń z innych krajów UE do polskich rzeźni. To nie jest zabronione. Jesteśmy w Unii Europejskiej i taki handel świniami może się odbywać. Niestety zauważmy, że od połowy lipca tego roku zwiększa się, przywóz świń rzeźnych. Mamy zidentyfikowanych kilkanaście rzeźni, które te świnie sprowadzają- mówił K. Jażdżewski.

Kontrole te będzie przeprowadzać  Inspekcja Weterynaryjna i Inspekcja Transportu Drogowego.

Czy te pomysły na ograniczenie rozprzestrzeniania się ASF przyniosą pożądane rezultaty? O tym dopiero się przekonamy. Na razie od ponad 7 lat walkę z wirusem przegrywamy. Powstaje też pytanie, czy rzeczywiście uda się przeprowadzić wzmożoną eliminację dzików, skoro już teraz myśliwi nie radzą sobie z wykonaniem planowanych odstrzałów.


ASF w Polsce - ogniska i przypadki

W Polsce w 2021 r. (do 7 września) zanotowano 86 ognisk ASF, w których było 36 125 sztuk świń. W tym samym czasie w 2067 miejscach znaleziono 3380 dzików z ASF.

W miejscach, gdzie występują dziki z ASF z reguły notowane są ogniska w gospodarstwach. Tak jest np. w województwie dolnośląskim, gdzie głównie w jego północnej części, wystąpiło 115 ognisk u dzików i 10 u świń. W lubuskim 1211 u dzików i 6 u świń, w podkarpackim 147 ognisk u dzików i 38 u świń, a w warmińsko-mazurskie 281 ognisk u dzików i 12 ognisk u świń.

- Jednak w województwie łódzkim wystąpiły 3 ogniska u świń , ale nie stwierdzono ognisk u dzików. Podobnie było w województwie mazowieckim. Przyczyną wystąpienia ogniska w przypadku łódzkiego był nielegalny handel. W przypadku Żuromina, gdzie było jedno ognisko, a nie ma dzików, jest nam na razie bardzo trudno stwierdzić konkretną przyczynę – tłumaczył posłom Jażdżewski.

Najmniejsze gospodarstwo, w którym wykryto ASF miało jedną świnie, największe - 16 tys. sztuk.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 13:51