StoryEditorASF

Przez polskie prawo nie opłaca się zgłaszać padłego dzika

24.01.2022., 10:01h
Na początku stycznia potwierdzono pierwsze ognisko afrykańskiego pomoru świń w kontynentalnej części Włoch. Chorobę wykryto u padłego dzika znalezionego w północno-zachodniej części kraju. Do tej pory włoskie służby weterynaryjne potwierdziły łącznie trzy ogniska ASF u dzików.

Dwa ogniska wystąpiły w regionie Piemont w prowincji Alessandria, około 30 km na północny zachód od Genui i 85 km na południowy wschód od Turynu. Trzecie zachorowanie zlokalizowano w Genui w regionie Liguria. Służby we Włoszech wyznaczyły obszar ASF, który obejmuje łącznie 78 gmin: 54 znajdują się w Piemoncie, a 24 w Ligurii. Generalna Konfederacja Rolnictwa Włoskiego w ostatnim czasie ostrzegała o możliwości wybuchu ognisk choroby u dzików wskutek dużego wzrostu populacji tych zwierząt.

Afrykański pomór świń występuje, co prawda, endemicznie na należącej do tego kraju Sardynii, ale na kontynencie do tej pory go nie stwierdzano. Na wyspie wirus został po raz pierwszy zgłoszony w 1978 roku, kiedy epidemia ASF szalała w Hiszpanii i Portugalii i zakończyła się w latach 80. ub. wieku. Na Sardynii występuje genotyp I afrykańskiego pomoru świń, natomiast eksperci przewidują, że obecne ognisko na kontynencie może być spowodowane genotypem II, który jest aktywny również w Niemczech, Polsce, Rumunii czy Rosji. Choć ciągle nie wiadomo, czy choroba trafiła do Piemontu właśnie z Sardynii, czy z innych części Europy, w których występuje ASF, istnieje bardzo duże prawd...

Pozostało 92% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 00:47