StoryEditorDotacje

10 mln złotych na dopłaty do kredytów preferencyjnych na zakup ziemi dla rolników

27.04.2021., 10:04h
Do 10 mln złotych został zwiększony limit dopłat do kredytów preferencyjnych z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk). Na jakich warunkach można uzyskać kredyty preferencyjne?

W jakich bankach młody rolnik może dostać kredyt preferencyjny?

Od wtorku 27 kwietnia 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększyła współpracującym bankom limit środków na dopłaty do kredytów z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk).
Młodzi rolnicy mogą ubiegać się o preferencyjną pożyczkę w:

  • Banku Polskiej Spółdzielczości i zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach spółdzielczych;
  • SGB-Banku i zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach spółdzielczych;
  • BNP Paribas Bank Polska;
  • Santander Bank Polska;
  • Krakowskim Banku Spółdzielczym;
  • Banku Spółdzielczym w Brodnicy.

Na co można przeznaczyć pieniądze z kredytu preferencyjnego?

Zgodnie z wytycznymi, preferencyjny kredyt z linii MRcsk młody rolnik może przeznaczyć na sfinansowanie zakupu użytków rolnych, w celu utworzenia nowego lub powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego o powierzchni do 300 ha użytków rolnych. Co ważne, utworzone gospodarstwo nie może być jednak mniejsza niż średnia wojewódzka (na dzień złożenia wniosku). 

Kredyt może zostać udzielony m.in. na  a rozpoczęcie działalności przez młodych rolników oraz na działalność na uprawy rolne inne niż wieloletnie, uprawy roślin wieloletnich, rozmnażanie roślin, chów i hodowlę zwierząt, uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana), ale również na obróbkę nasion w celu rozmnażania roślin.

Na jakich warunkach można uzyskać kredyt preferencyjny dla młodego rolnika?


Kredyt przysługuje młodemu rolnikowi do 40 roku życia, posiadającemu kwalifikacje zawodowe, rozpoczynającemu prowadzenie gospodarstwa, a w ciągu 18 miesięcy osoba ta stanie się rolnikiem aktywnym zawodowo.
Kwota kredytu nie może przekroczyć 90% wartości nakładów inwestycyjnych na gospodarstwo rolne i wynosić więcej niż 5 mln zł. Oprocentowanie kredytu ustala bank i określa w umowie kredytu, a kwota pomocy określona w umowie kredytu nie może zostać zwiększona. Okres kredytowania oraz okres ewentualnej karencji w spłacie kredytu określane są w umowie kredytu, jednak okres do całkowitej spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.

Paweł Mikos, Dorota Kolasińska
Fot. pixabay
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 13:41