StoryEditorWieś

Część budynków związanych z produkcją rolną bez pozwolenia na budowę. Które obejmie zmiana?

23.12.2022., 11:12h
Budynki do 300 m2 związane z produkcją rolną bez pozwolenia na budowę. Ale to nie wszystko, co znalazło się w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Coraz bliżej zmian w Prawie budowlanym istotnych dla rolników

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UD427 opublikowano Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on m.in. rozszerzenie katalogu budów niewymagających decyzji o pozwoleniu na budowę, a wymagających jedynie dokonania zgłoszenia oraz katalogu inwestycji niewymagających ani decyzji o pozwoleniu na budowę, ani zgłoszenia.

Co istotnego przewidział ustawodawca dla rolników?

I tak jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną o prostej konstrukcji i powierzchni zabudowy do 300 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 6 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, będą zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę. Aby ułatwić ich budowę, zaproponowano, by do zgłoszenia budowy tych obiektów zamiast projektu budowlanego dołączana była dokumentacja techniczna. Ma ona zawierać rozwiązania zapewniające nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo ludzi i mienia oraz bezpieczeństwo pożarowe. Zakres tej dokumentacji, w zależności od specyfiki i charakteru obiektu, stopnia skomplikowania robót budowlanych oraz przeznaczenia projektowanego obiektu, byłby ustalany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.

W zgodzie z MPZP

Stawianie takich budowli będzie musiało być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w przypadku jego braku będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowy. Budowa takich obiektów nie będzie wymagała ustanowienia kierownika budowy. Z tym że w przypadku jego nieustanowienia odpowiedzialność za prowadzenie budowy spoczywać będzie na inwestorze. Przy zawiadomieniu o zakończeniu budowy trzeba będzie dołączyć jego oświadczenie, że roboty zostały zrealizowane zgodnie z dokumentacją techniczną i zasadami wiedzy technicznej. Takla budowa będzie podlegała także kontroli nadzoru budowlanego.

Bez pozwolenia na budowę

Zwolnione z pozwolenia na budowę, ale wymagające zgłoszenia mają być także przepusty o długości nie większej niż 20 m oraz o przekroju wewnętrznym większym niż 0,85 m2 i nie większym niż 3 m2. Uznano, że przepusty te są na tyle proste (prefabrykowane), że nie powinny wymagać pozwoleń na budowę, a z drugiej strony są niezbędne z uwagi na konieczność przeprowadzenia cieków.

Kolejną inwestycją, która ma wymagać jedynie zgłoszenia, będzie budowa kiosków i pawilonów sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 m2. Dotychczas obiekty takie były realizowane jako tymczasowe obiekty budowlane, co często zmierzało do obejścia prawa.

W celu walki z suszą proponuje się, aby jedynie zgłoszenia wymagała budowa wylotów do cieków naturalnych i budowa zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m3 i nie większej niż 15 m3. Przy czym budowa zbiorników do 5 m3 nie będzie wymagała nawet zgłoszenia. Projektowana zmiana w zakresie budowy zbiorników na wody opadowe i roztopowe powinna przyczynić się także do usprawnienia realizacji programu priorytetowego „Moja woda” finansowanego ze NFOŚiGW.

Projekt zmian Prawa budowlanego ma być przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym roku.

Magdalena Szymańska
​fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 12:24