Nabycie przez zasiedzenie dzierżawionego gruntu – to możliwe?
Obawy Pani siostry są całkowicie bezpodstawne. Dzierżawca nie może nabyć własności dzierżawionych gruntów przez zasiedzenie – niezależnie od tego, na jak długi okres zostanie zawarta umowa dzierżawy.
Zgodnie z art. 172 § 1 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność przez zasiedzenie, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Wtedy nabycie własności może nastąpić po upływie 30 lat.
Kiedy może dojść do zasiedzenia?
Celem instytucji zasiedzenia jest usunięcie rozbieżności między stanem prawnym a faktycznym, długotrwałym stanem posiadania. Do rozbieżności tej dochodzi najczęściej wskutek nieformalnego obrotu nieruchomościami, np. gdy posiadacz nabył nieruchomość od właściciela bez zachowania formy aktu notarialnego albo w wyniku samowolnego objęcia w posiadanie cudzej rzeczy, na co nie zareagował w porę właściciel.
Do zasiedzenia doprowadzić może jedynie posiadanie samoistne. W myśl art. 366 k.c., posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kt...