Ciągłość dzierżawy obowiązuje w przypadku śmierci właściciela?
Poruszył Pan kilka problemów. Po pierwsze, ciągłość dzierżawy w przypadku śmierci właściciela. Z art. 922 k.c. wynika, że do spadku nie należą prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby, niezależnie od tego, czy są one jego spadkobiercami.
W literaturze i orzecznictwie sądowym uznaje się, że prawa i obowiązki ze stosunku dzierżawy w przypadku śmierci wydzierżawiającego czy dzierżawcy przechodzą na spadkobierców. Zatem jeżeli rodzeństwo Pana wuja odziedziczyło spadek, to wstąpiło w prawa wuja jako wydzierżawiającego.
Czy można ustalić czynsz dzierżawy inny, jak w pierwotnej umowie?
Po drugie, jeżeli chodzi o czynsz dzierżawny, to może nastąpić odwołanie w umowie w zakresie jego ustalenia do wysokości dopłat bezpośrednich. Po trzecie, jeżeli umowa dzierżawy została zawarta na czas oznaczony, to zawsze w pierwszej kolejności należy dokładnie zapoznać się z jej treścią w aspekcie jej zakończenia. Możliwe jest bowiem wypowiedzenie takiego kontraktu w przypadkach wskaz...