StoryEditorPorady prawne

Czy przekazując synowi ziemię rolnik straci ulgę w podatku rolnym?

12.04.2019., 12:04h
W 2018 r. kupiłem grunty rolne i skorzystałem ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Obecnie chciałbym przekazać synowi w darowiźnie 2 ha ziemi, których jestem właścicielem od lat 70. Czy to oznacza, że stracę zwolnienie w podatku? 

Artykuł 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że od podatku zwalnia się sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. Zwolnienie jest uwarunkowane tym, że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne.

Natomiast powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Gospodarstwo powinno być też prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimisw rolnictwie. 

Dominująca dotychczas interpretacja była korzystna dla rolnika

Stwierdzić należy, że przez lata dominowała interpretacja, że ów 5-letni obowiązek prowadzenia gospodarstwa odnosi się tylko do gruntów zakupionych, w odniesieniu do których nabywca skorzystał ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych. Inaczej stwierdził jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (nr pisma 0111-KDIB2-2.4014.137.2018.2.MZA) w piśmie z dnia 18 października 2018 r. 

Chodziło o przypadek, w którym ojciec chciał darować synowi działki pochodzące z majątku nabytego przed kilku i kilkunastu lat. Nie były to działki zakupione w 2017 r., na które została udzielona pomoc de minimisw rolnictwie. Zdaniem wnioskodawcy, przekazując synowi część gospodarstwa, nie utracił on prawa do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych.  

Uwaga! Krajowa Informacja Skarbowa rozumuje inaczej

Jednak dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził inaczej. Doszedł do wniosku, że „warunki zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych zawarte w wyżej cytowanym przepisie muszą być spełnione łącznie". W tym przypadku dotyczy to warunku powiększenia gospodarstwa rolnego, a następnie warunku prowadzenia przez nabywcę gospodarstwa rolnego powstałego w wyniku powiększenia przez wymagany ustawowo okres.

Zdaniem dyrektora, dla zachowania zwolnienia podatkowego wynikającego z powyższego przepisu powinien prowadzić to powiększone gospodarstwo rolne obejmujące wszystkie działki nabyte tytułem zakupu i objęte zwolnieniem podatkowym jak również dotychczas wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, a będące jego częścią w chwili zakupu.

W konkluzji dyrektor doszedł do wniosku, że przedstawiona we wniosku czynność darowizny części nieruchomości wchodzących w skład dotychczasowego gospodarstwa rolnego (obecnie tworząca powiększone gospodarstwo) wnioskodawcy na rzecz jego syna spowodowała utratę prawa do zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Warunki konieczne do zachowania ww. ulgi w postaci prowadzenia powiększonego gospodarstwa rolnego przez co najmniej 5 lat od daty nabycia nieruchomości nie zostały dotrzymane, gdyż wnioskodawca przekazał w drodze darowizny część gruntów rolnych stanowiących część wcześniej prowadzonego gospodarstwa 

Według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wnioskodawca działał niezgodnie z celem ustanowienia omawianego zwolnienia, gdyż w wyniku dokonanej czynności pomniejszył, a nie powiększył gospodarstwo rolne, tracąc prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ są to różne interpretacje, proszę zwrócić się z wnioskiem o interpretację indywidualną do Urzędu Skarbowego.



Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. listopad 2024 12:42