StoryEditorPorady prawne

Czy tylko rolnik może należeć do wspólnoty gruntowej?

16.01.2020., 12:01h
Czy osoba spoza wsi, która kupi w niej ziemie, może stać się udziałowcem wspólnoty gruntowej? Czy należy przy tym być rolnikiem? 

Dwóch wspólników, którzy nie mieszkają w naszej wsi, nabyło od miejscowych rolników po jednej działce o powierzchni 1–3 ha, łącznie około 8 ha. Każdemu z rolników pozostało około 5–7 ha. Wieś wystąpiła o nadanie tytułu prawnego wspólnocie gruntowej naszej wsi. Nabywcy złożyli wnioski o udział we wspólnocie. Czy mogą oni należeć do naszej wspólnoty? Wspólnicy nie są ubezpieczeni w KRUS i nie uprawiają ziemi – dopytuje się rolnik, jeden z Czytelników „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Alicja Moroz, redakcyjny prawnik Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

 

Kto może nabyć uprawnienia do udziału we wspólnocie gruntowej? 

W świetle przepisów ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych osoby te nie spełniają warunków do nabycia uprawnień do udziału w takiej wspólnocie.
Zgodnie z art. 6 wskazanej ustawy, uprawnionymi do udziału we wspólnocie gruntowej są osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy faktycznie korzystały z tej wspólnoty. 

W przypadku gdy wspólnotą gruntową są lasy, ...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 23:42