StoryEditorDopłaty

Dopłaty do dobrostanu krów – na jakie pułapki rolnik powinien zwrócić uwagę?

06.05.2021., 18:05h
W tym roku po raz drugi wraz z płatnościami bezpośrednimi rolnicy mogą wnioskować o płatności do dobrostanu zwierząt. Ze względu na liczne wątpliwości zgłaszane przez naszych Czytelników dotyczące dopłat do dobrostanu krów, przybliżamy najważniejsze wymogi.

Jakie zobowiązania związane z dobrostanem zwierząt?

Rolnicy chcący wziąć na siebie zobowiązania związane z poprawą dobrostanu krów mają do wyboru dwa warianty odnoszące się do krów mlecznych: jeden związany z wypasem (wariant 2.1), drugi ze zwiększoną powierzchnią w budynkach (2.2) oraz jeden dotyczący krów mamek (2.3). Zobowiązania związane z poprawą dobrostanu są zobowiązaniami rocznymi, jednak można je kontynuować w kolejnych latach.

Plan poprawy dobrostanu

O płatność może starać się rolnik, który w dniu złożenia wnios­ku posiada co najmniej jedną krowę zarejestrowaną w IRZ. Warunkiem ubiegania się o dopłatę do krów mlecznych z tytułu zwiększonej powierzchni bytowej oraz do krów mamek jest posiadanie planu poprawy dobrostanu zwierząt. Musi być sporządzony przy udziale doradcy rolniczego, na formularzu ARiMR do 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. W tym roku będzie to jednak 17 czerwca. Na planie nie powinna więc być późniejsza data, niż 23 maja. Koszt sporządzenia tego dokumentu wynosi około tysiąca złotych, aczkolwiek w sytuacji gdy wniosek zakwalifikuje ...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 12:08