StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do materiału siewnego 2022. Jakie będą stawki?

18.10.2022., 16:10h
Znamy już wysokość stawek dopłat do materiału siewnego. Będą one niższe niż w ubiegłym roku. Więcej dostaną natomiast rolnicy ekologiczni. Jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego w 2022 roku? Na jakie dotacje mogą liczyć producenci zbóż, roślin strączkowych i ziemniaków?

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia Rady Ministrów „w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany”.

Dopłaty do materiału siewnego 2022: będą nowe zasady

- W porównaniu do dotychczas obowiązującego rozwiązania planuje się, aby określone w rozporządzeniu stawki dopłat obowiązywały w dłuższym okresie czasu i były z góry znane przez zainteresowanych dopłatami rolników. Począwszy od 2016 r. stawki dopłat za dany rok były określane corocznie (do dnia 30 września) w oparciu o informację uzyskaną z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o całkowitej wnioskowanej o dopłaty powierzchni dla poszczególnych grup roślin oraz środki finansowe zaplanowane na ten cel w danym roku – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jednocześnie MRiRW zdecydowało, że stawki dopłat z tytułu zużycia do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w przypadku materiału siewnego wytworzonego metodami ekologicznymi będą o 20% wyższe niż w przypadku materiału "konwencjonalnego".

Jak obliczono wysokość stawek dopłat do materiału siewnego 2022?

Rok 2022 będzie pierwszym rokiem obowiązywania stawek dopłat do 1ha powierzchni gruntów ornych określonych na nowych zasadach. Według szacunków ARiMR do 30 czerwca 2022 r. do ARiMR wpłynęło 64 656 wniosków o dopłaty do gruntów ornych z tytułu wykorzystania do siewu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wnioski o dopłaty były składane w okresie od 25 maja do 25 czerwca 2022 r.

Stawki dopłat zostały oszacowane na podstawie średniej z wielkości wnioskowanej powierzchni (w hektarach) dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami w poprzednich pięciu latach oraz kwoty 75 milionów złotych przewidzianej na ten cel w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na 2022 r.

Dopłaty do materiału siewnego 2022: jakie będą stawki?

Stawki dopłat do materiału siewnego będą w tym roku niższe niż w poprzednim i wyniosą:

  • 65 zł/ha – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub pastewnych (rok temu było to 74,76 zł/ha)
  • 115 zł/ha – w przypadku roślin strączkowych (rok temu było to 119,62 zł/ha)
  • 350 zł/ha – w przypadku ziemniaka (rok temu było to 373,80 zł/ha)

Stawki dopłat do ekologicznego materiału siewnego określono odpowiednio w wysokości:

  • 78 zł/ha - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub pastewnych;
  • 138 zł/ha - w przypadku roślin strączkowych;
  • 420 zł/ha - w przypadku ziemniaka

Jakie gatunki roślin są objęte dopłatami?

Dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany obejmuje się materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

  1. Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  2. Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  3. Ziemniak.

1,5 mln zł na dopłaty do ekologicznego materiału siewnego

Powierzchnia upraw w systemie rolnictwa ekologicznego, zgodnie z danymi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych za 2021 rok wyniosła:

  • 126 tys. ha w przypadku zbóż;
  • 30 tys. ha w przypadku strączkowych;
  • 1,4 tys. ha. w przypadku ziemniaków.

Szacuje się, że roczne dofinansowanie powierzchni ekologicznych gruntów ornych obsianych lub obsadzonych ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany będzie oscylowało w okolicach 10% powierzchni wszystkich takich upraw. Łącznie daje to prognozowaną kwotę dopłat w wysokości ok. 1,5 mln. zł

Co roku z dopłat do materiału siewnego korzysta ok. 60 tys. rolników. Według ARiMR w tym roku wpłynęło 64 656 wniosków.

wk, fot. arch

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 03:55