StoryEditoroze

Dotacje na fotowoltaikę w 2022 na nowych zasadach. Co się zmieni?

11.01.2022., 16:01h
W ostatnich tygodniach starego roku wiele rozmów dotyczyło niepewności, opłacalności oraz rozliczania fotowoltaiki na nowych zasadach. W związku ze zmianą przepisów 1 kwietnia 2022 roku wejdzie w życie rozliczanie fotowoltaiki na zasadzie net-billingu. Obecni prosumenci mogą liczyć na opusty jeszcze przez 15 lat, chyba że sami zdecydują inaczej.

Czy fotowoltaika już się nie opłaca?

Podczas gdy kolejne gospodarstwa domowe decydowały się na energię ze słońca, wśród instalatorów zawrzało – wszystko przez nowe ustawy i zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Czy to oznacza, że fotowoltaika już się nie opłaca? Nie, choć było wielu, którzy próbowali przekonać do tego opinię publiczną. Końcówka roku 2021 to nie tylko zmiany w systemie rozliczania właścicieli instalacji fotowoltaicznych, ale również zapowiadane od dawna, wysokie podwyżki cen prądu. Średnie gospodarstwo domowe może spodziewać się rachunków wyższych o ok. 24%! Potwierdza to tylko scenariusz, o którym mówią dziś już wszyscy – ceny prądu wciąż będą rosły, dlatego jedynym rozsądnym wyjściem na uniknięcie podwyżek jest inwestycja w energię ze źródeł odnawialnych.

Opłacalność fotowoltaiki kończy się z dniem 1 kwietnia 2022 ze względu na mniej korzystny system rozliczeń z dostawcami prądu. Chodzi o tzw. net-billing, który ma zastąpić dotychczasowy net-metering. 

Najważniejszą zmianą, jaką wprowadzi ustawa jest podział prosumentów na dwie grupy. „nowych” i „starszych”. Ci drudzy przez 15 lat, które są liczone od momentu podłączenia do sieci, będą korzystać z dotychczasowego systemu upustów (tj. dla instalacji do 10 kWp to współczynnik 0,8, a dla tych powyżej 10 kWp – 0,7). Za każdą jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8 lub 0,7).

System rozliczeń prosumentów obowiązujący do 31 marca 2022 roku, w którym prosument:

  • korzysta z systemu opustów 1:0,7 / 1:0,8 – rozliczenie ilościowe wyprodukowanej energii;
  • nie ponosi kosztów opłaty dystrybucyjnej zmiennej;
  • korzysta z rozliczeń w systemie upustów przez 15 lat;
  • może rozliczać nadwyżkę energii przez 12 miesięcy;
  • może dobrowolnie podjąć decyzję o przejściu ma rozliczenie w systemie net-billingu.

Źródła zmian przepisów w fotowoltaice

Według przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, proponowane zmiany przepisów w fotowoltaice podyktowane są wymogami europejskiego prawa, a dokładniej koniecznością dostosowania systemu rozliczeń do dyrektyw UE (m.in. RED II). Zakładają one, że prosumenci powinni mieć udział w kosztach dystrybucyjnych, a na chwilę obecną w Polsce obowiązuje opust na te opłaty.

Dodatkową przyczyną wprowadzanych zmian jest z również sytuacja sprzedawców energii i operatorów sieci energetycznych. Rosnąca liczba prosumentów sprawiła, że dystrubutorzy energi muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami – finansowymi i infrastrukturalnymi. Dlaczego?

Mimo, że prosumenci otrzymują opust na opłaty dystrybucyjne, to sprzedawcy zobowiązani lub sprzedawcy, z którymi prosument zawarł umowę, mają obowiązek wypłacić operatorom systemów dystrybucyjnych (OSD) pełną, należną z tego tytułu kwotę. Potrącenia z odbieranych nadwyżek energii (w zależności od mocy – 20% lub 30%) mają służyć pokryciu różnicy, jaka występuje w bilansie sprzedawcy. Okazuje się, że jest to kwota niewystarczająca i na każdym prosumencie rocznie tracą kilkaset złotych. A przy ich obecnej liczbie, straty sięgają setek milionów złotych.

Kolejna edycja „Mój Prąd”

W 2022 roku ruszy kolejna edycja – Mój Prąd 4.0. Program zostanie znacznie zmodyfikowany w związku ze zmianami w systemie rozliczeń prosumentów.

Warto mieć świadomość, że zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, ci którzy do 31 marca 2022 roku zostaną prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego będą rozliczani na starych zasadach w systemie opustów, jeszcze przez 15 lat. Po tej dacie prosumenci wejdą do nowego systemu.

Program ma pozwolić na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii elektrycznej.

W IV edycji programu "Mój Prąd", podobnie jak w trzeciej, będzie można otrzymać 3 tys. dotacji na panele PV. Jednak dofinansowanie może być wyższe, o ile beneficjent zdecyduje się na zainstalowanie dodatkowego urządzenia jak np. magazyn energii.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcia: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:06