StoryEditorPorady prawne

Jak obliczane jest odszkodowanie za ustanowienie drogi koniecznej?

14.12.2022., 07:12h
Sąsiad wniósł do sądu sprawę o umożliwienie mu przejazdu przez moją działkę, na co nie chciałem się zgodzić dobrowolnie. Słyszałem, że należy się w takim przypadku odszkodowanie. Jak jest ono obliczane? Czy będzie płacone co miesiąc, czy jednorazowo?

Czy za ustanowienie służebności drogowej należy się wynagrodzenie?

Zgodnie z art. 145 § 1 Kodeksu cywilnego, ustanowienie służebności drogowej (drogi koniecznej) odbywa się za wynagrodzeniem. W świetle utrwalonego orzecznictwa sądowego, m.in. postanowienia Sądu Najwyższego z 10 lipca 2020 r. (sygn. akt: II CSK 588/18), wynagrodzenie za ustanowienie drogi koniecznej nie jest odszkodowaniem, lecz jest świadczeniem ekwiwalentnym, pełniącym funkcję ceny i należy się za samo ustanowienie służebności, niezależnie od tego, czy właściciel nieruchomości obciążonej poniósł szkodę. Stanowi ono ekwiwalent korzyści, jaką uzyskuje właściciel nieruchomości władnącej kosztem nieruchomości obciążonej wskutek ustanowienia tej służebności.

Jak ustala się wynagrodzenie za służebność drogową?

Na rozmiar tej korzyści mogą mieć wpływ różne czynniki, zależne od okoliczności konkretnego przypadku, uwzględniane według stanu z chwili orzekania przez sąd. Wynagrodzenie powinno odpowiadać uszczerbkowi, którego doznaje właściciel nieruchomości obciążonej w dacie ustanowienia służebności.

Sąd ustanawiając służebność orzeka o wynagrodzeniu...

Pozostało 44% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 11:30