Kiedy zgoda wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie jest potrzebna do usunięcia drzewa lub krzewu?
Z całą pewnością warto to zrobić. Generalnie, w myśl art. 83 ust. 1 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia właściwego miejscowo wójta, burmistrza lub prezydenta. Jednak od tej zasady są przewidziane liczne wyjątki zawarte w art. 83f ust. 1 wymienionej ustawy. Przepisów art. 83 ust. 1 nie stosuje się m.in. do:
-
krzewu albo krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2;
-
krzewów na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni;
-
drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
-
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
-
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
-
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
-
-
drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
-
drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
W przypadku ostatniej z wymienionych kategorii drzew lub krzewów nie przewidziano dodatkowych warunków, jakie trzeba spełnić, aby móc korzystać ze zwolnienia z konieczności uzyskania zezwolenia.
Jakie dodatkowe warunki muszą być spełnione?
Taki dodatkowy warunek został natomiast ustanowiony w razie usuwania drzew i krzewów na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Tu bowiem obowiązuje wymóg zgłoszenia do urzędu gminy (miasta) zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza wielkości wymienione wyżej. Dokonywane są wówczas oględziny drzewa, które ma być wycięte. Po dokonaniu oględzin wójt (burmistrz, prezydent miasta) może w terminie 14 dni od dnia oględzin wnieść sprzeciw w formie decyzji administracyjnej. Usunięcie drzewa może nastąpić dopiero, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Jak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 21 lipca 2021 r. (sygn. akt: II SA/Rz 653/21), przywrócenie nieużytkowanego gruntu rolnego do użytkowania rolniczego wcale nie musi być jednoznaczne z obowiązkiem natychmiastowego jego wykorzystania. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew, grunt rolny po usunięciu drzew i pni powinien nadawać się do rolniczego wykorzystania. Takie samo stanowisko wyraził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 27 listopada 2018 r. (sygn. akt: II SA/Kr 1171/18).
Alica Moroz
fot. arch. red.