StoryEditorPorady prawne

Jak rolnicy mogą założyć spółdzielnie energetyczną i wybudować biogazownię rolniczą?

10.07.2022., 19:07h
W naszej wsi był gaz, z którego korzystaliśmy w domu mieszkalnym i w pewnym zakresie w ramach prowadzonej działalności rolniczej. Zastanawiamy się nad założeniem spółdzielni energetycznej i wybudowaniem wspólnej biogazowi. Jakie są zasady założenia takiego podmiotu? Czy mogą być jego członkami także osoby z gminy sąsiedniej, które nie są rolnikami?

Dlaczego warto zastanowić się nad założeniem spółdzielni energetycznej?

W obecnej sytuacji problemów z gazem i drogim ogrzewaniem oraz energią zasadne jest rozważanie założenia spółdzielni energetycznej, która następnie wykona inwestycję w budowę biogazowni. Według art. 2 ustawy o odnawialnych źródłach energii spółdzielnia energetyczna to spółdzielnia w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub ustawy z 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej.

Jak funkcjonuje spółdzielnia energetyczna?

Zasady jej zakładania i funkcjonowania zostały zawarte w art.  38 ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przykładowo art.  38e ustawy określ...

Pozostało 60% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 05:24