StoryEditorRynek mleka

Jak ustalane są ceny mleka?

05.01.2021., 17:01h
Każdy cennik opiera się przede wszystkim na zapłacie za zawartość białka i tłuszczu w mleku. Ponadto musi ono oczywiście spełniać wymogi dotyczące zawartości w nim ogólnej liczby bakterii i komórek somatycznych, których liczba nie może przekroczyć odpowiednio stu i czterystu tysięcy. W większości polskich firm kluczowym elementem jest również tzw. dopłata ilościowa.

Ile wynosi dopłata ilościowa do mleka?

Jej wartość sięga od kilku do nawet kilkudziesięciu groszy i stosowana jest przez większość firm skupujących mleko. Tak skonstruowany cennik jest rodzajem zachęty do powiększania stada przez dostawców. Każdorazowe zwiększenie parametrów dostarczonego surowca, jak i jego ilości oznacza otrzymanie większej wypłaty. Istnieją też inne sposoby ustalania ceny surowca, te są jednak w zdecydowanej mniejszości. Za przykład niech posłuży metoda polegająca na bazowaniu na średniej cenie mleka ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny, ale powiększonej o kilka czy kilkanaście groszy.

Niektóre z podmiotów skupowych stosują również inne składowe wpływające na cenę mleka. Przykład? Przez ostatnie dwa lata intensywnie wprowadzano dopłaty za mleko wyprodukowane z wykorzystaniem pasz niezawierających organizmów genetycznie modyfikowanych (czyli bez GMO). Znaczna część przetwórców wprowadzała je głównie ze względu na wymogi sieci handlowych. Dopłaty miały na celu rekompensatę wyższych cen pasz bez GMO. Ale nie tylko za to dostać można lepszą cenę. Pojawiają się też dopłaty wynikające ze zwiększonych wym...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 13:03