25 miliardów Euro na polskie rolnictwo
Jak zaznacza Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa, zapewni on polskiemu rolnictwu w nowej perspektywie finansowej łącznie 25 mld euro, z czego ponad 17 mld euro w ramach I filaru, czyli na płatności bezpośrednie, oraz blisko 8 mld euro na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Jakie dopłaty bezpośrednie zaplanowano w nowej perspektywie finansowej, wraz ze stawkami podajemy w tabeli. W tabeli zaznaczyliśmy również przewidzianą kwotę wsparcia dla poszczególnych płatności w całym okresie programowania. Podaliśmy również zakres, czyli powierzchnię lub liczbę sztuk zwierząt, do jakiej odnoszą się poszczególne płatności.
Uchwała umożliwi rozpoczęcie negocjacji z Komisją Europejską projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.
Wsparcie na zrównoważone metody gospodarowania przyjazne klimatowi i środowisku
Przypomnijmy, iż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i unijnymi wytycznymi, wspierane będą zrównoważone metody gospodarowania przyjazne klimatowi i środowisku. Chodzi o ochronę wody, gleby i powietrza oraz dbanie o bioróżnorodność.
Jak zaznaczył minister rolnictwa, instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej wspierać będą dochodowość i odporność szczególnie mniejszych gospodarstw. Rozwiązania w ramach systemu płatności bezpośrednich na lata 2023–2027 zaprojektowane zostały bowiem w Polsce w taki sposób, aby w szczególności wspierać właśnie małe i średnie gospodarstwa rolne zaliczane do gospodarstw rodzinnych. Od 2023 roku, dzięki utrzymaniu uzupełniającej płatności podstawowej oraz zwiększeniu środków na płatność redystrybucyjną, średni poziom wsparcia na hektar w gospodarstwach do 50 ha (97% gospodarstw) będzie wyższy od średniej dla Unii Europejskiej. Zdecydowano o utrzymaniu wsparcia związanego z produkcją we wszystkich dotychczas wspieranych sektorach.
Walka i zapobieganie skutkom ASF
Poza płatnościami bezpośrednimi realizowane będzie wsparcie inwestycyjne oraz dotyczące zarządzania ryzykiem i zapobiegania ASF. Dofinansowane będą rozwój małego przetwórstwa oraz uczestnictwo w krajowych i unijnych systemach jakości produkcji żywności. Kontynuowane będzie też wsparcie dla młodych rolników.
Plan Strategiczny dużo uwagi poświęca też wsparciu rolnictwa ekologicznego oraz dopłatom do dobrostanu zwierząt. Wspierana i wzmacniana będzie ochrona środowiska, w tym różnorodność biologiczna oraz inwestycje w OZE.
Magdalena Szymańska
fot. M. Czubak