StoryEditorFotowoltaika

Jakie są zasady dzierżawy ziemi pod farmy słoneczne?

03.12.2019., 15:12h
Umowy zawierane przez rolników mające na celu instalację fotowoltaiki przez przedsiębiorców na ich gruntach rolnych mają różne nazwy: umowa dzierżawy nieruchomości bądź umowa korzystania z gruntów na cele energii odnawialnej. Zawarcie takiej umowy to dodatkowe źródło dochodu, ale powinno być poprzedzone analizą jej treści.
Należy zaznaczyć, że inwestorzy dysponują wzorami umów, które są rozbudowane i różne. Dlatego w przypadku gdy propozycję zawarcia takiej umowy otrzymało kilka osób, najlepiej skorzystać z doradztwa kancelarii. Koszty doradztwa będą wówczas niższe.

Należy pamiętać o zasadzie swobody zawierania umów i równości stron. Dlatego nie do końca jasne jest postanowienie zawarte w jednym ze wzorów umów o treści: „Wydzierżawiający zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy wszelkie informacje otrzymane na podstawie niniejszej Umowy, w tym także postanowienia Umowy. Dotyczy to także informacji finansowych, chyba że Spółka wyrazi pisemną zgodę na ich ujawnienie”. Taki zapis powinien być wykreślony z umowy. Dane na temat czynszu muszą być bowiem przekazane do urzędu skarbowego, a producent rolny ma prawo konsultowania treści kontraktu z osobami trzecimi, np. prawnikami.

Wyłączenie gruntów z produkcji

W przypadku oddania gruntu rolnego w dzierżawę pod fotowoltaikę należy zwrócić uwagę, że rozpoczęcie prac łączy się często z wyłączeniem gruntów z produkcji, zgodnie z ustawą o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W zależnoś...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 17:01