StoryEditorPorady prawne

Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?

01.01.2021., 14:01h
Pod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?

Kiedy zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne?

Artykuł 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami.

Aby to jednak było możliwe, w wyniku dokonania sprzedaży musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia po tych czynnościach nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Czy zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie?

Będzie mógł Pan z niej skorzystać, o ile nie został wykorzystany limit 20 tys. euro przypadający na jedno gospodarstwo rolne w ciągu 3 lat (2019–2021), pod warunkiem, że będzie Pan prowadzić działalność co najmniej 5 lat od nabycia tychże gruntów rolnych. Nie można oddawać gruntów w dzierżawę.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2017 r. stwierdził, że „zarówno zbycie części gruntów, jak i z...

Pozostało 44% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 17:18