StoryEditorPorady prawne

Kiedy sąd może zdecydować o ustanowieniu służebności gruntowej?

12.05.2022., 08:05h
Sąsiedzi od lat korzystali z przejazdu przez naszą działkę do swojego siedliska. W ubiegłym roku chcieli to uregulować prawnie i zażądali sporządzenia aktu notarialnego. Nie zgodziliśmy się na to, więc sąsiedzi wnieśli sprawę do sądu. Czy mieli takie prawo? Czy to oznacza, że będą mogli swobodnie dysponować naszą działką?

Kiedy można domagać się ustanowienia służebności gruntowej?

Sąsiadom chodzi zapewne o ustanowienie służebności gruntowej. Taką możliwość przewiduje art. 285 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega między innymi na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej. Ustanowienie służebności gruntowej jest dopuszczalne jedynie wówczas, gdy ma na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

Szczególnym rodzajem służebności jest służebność drogi koniecznej przewidziana w art. 145 k.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno nastąpić z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniej...

Pozostało 65% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 00:08